Nelson Rolihlahla Mandela bol v rokoch 1994 až 1999 prezidentom Juhoafrickej republiky a tiež prvým černochom, ktorému sa podarilo obsadiť takúto pozíciu. Je známy ako „najslávnejší svetový politický väzeň“ alebo „Veľká černošská nádej Južnej Afriky“. Bol milovaný a obdivovaný po celom svete, písali o ňom v knihách, hovorili vo filmoch a získal mnoho ocenení. Prečítajte si niekoľko zaujímavosti z jeho života.

nelson mandela fotografia
Foto od South Africa The Good News

Fakt č. 1: Vo svojej rodine bol Nelson prvý, kto získal formálne vzdelanie. V tej dobe totiž len veľmi málo čiernych detí dosiahlo v Južnej Afrike stredoškolské vzdelanie.

Fakt č. 2: Keď zistil, že jeho opatrovníci mu usporiadali sobáš, utiekol do Johannesburgu. Kradol tam hovädzí dobytok a predával ho, aby si tak zarobil.

Fakt č. 3: V roku 1940 bol vylúčený z univerzity Fort Hare pre účasť na študentskom štrajku. Školu napokon aj napriek tomu dokončil.

Fakt č. 4: V roku 1952 bol odsúdený kvôli potláčaniu komunizmu a zakázali mu odísť z Johannesburgu i zúčastňovať sa na verejných zhromaždeniach.

Fakt č. 5: Na jeho počesť vyhlásili 18. júl za „Medzinárodný deň Nelsona Mandelu“. Je to vôbec po prvýkrát, kedy OSN vyhlásila medzinárodný deň na počesť nejakej osoby.

Fakt č. 6: Nelson Mandela sa stal prvým černošským prezidentom Južnej Afriky 10. mája 1994. Bol tiež prvým juhoafrickým prezidentom, ktorého zvolili demokratickým spôsobom.

Fakt č. 7: Strávil takmer 70 rokov svojho života tým, že obhajoval práva menšín v Južnej Afrike. Chcel vytvoriť slobodnú a nerasistickú spoločnosť a inšpiroval ľudí po celom svete. Bol proti diskriminácii, nespravodlivosti i nerovnosti.

Fakt č. 8: Na celom svete sú stovky ulíc, ktoré sú pomenované podľa Nelsona Mandelu.

Fakt č. 9: Nelson Mandela tiež výrazne rozšíril povedomie o AIDS a liečebných programoch pre túto smrteľnú chorobu. Tá totiž zabila aj jeho syna.

Fakt č. 10: Zaujímavé je, že Nelson je spoluautor knihy Fidela Castra.

Fakt č. 11: Nelson a F. W. Klerk získali Nobelovu cenu za mier v roku 1993.

Fakt č. 12: Strávil takmer 27 rokov svojho života vo väzení.

Fakt č. 13: Nelson Mandela odišiel z politiky v roku 1999 a obhajoval mier a sociálnu spravodlivosť vo svojej domovskej krajine i po celom svete až do svojej smrti v roku 2013.

Fakt č. 14: V čase, kedy chodil do školy, exceloval v športoch ako je box a track, rovnako sa aj dobre učil.

Fakt č. 15: Mandela bol fanúšikom Mahátma Gándhího a počas života bol jeho obrovským obdivovateľom.

Fakt č. 16: Dostal viac ako 250 ocenení, vrátane titulov z viac ako 50 univerzít na celom svete.

Fakt č. 17: Nelson bol zapísaný na tzv. americkej listine terorizmu až do roku 2008, kedy podpredseda George W. Bush podpísal návrh zákona, po ktorom ho z tohto zoznamu odstránili.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.