Berlínsky supermarket dokáže efektívne znižovať množstvo vyhodených potravín tým, že predáva všetky “neatraktívne” potraviny, ktoré iné obchody predávať nechcú a iba by ich vyhodili. Obchod s názvom SirPlus tak drží na svojich poličkách potraviny, ktoré sú tesne pred koncom záruky, trochu poškodené, alebo nejakým spôsobom trochu iné. Predáva ich pritom až s 80%-nou zľavou v porovnaní s tým, koľko by stáli v inom obchode.

, Nemecký obchod zachránil až 2 000 ton potravín pred vyhodením tým, že predáva potraviny, ktoré iné obchody nechcú!

Podľa Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo sa na celom svete vyhodí 1,3 miliardy ton potravín každý rok. To predstavuje jednu tretinu všetkých potravín vyrobených na celom svete. Navyše vieme aj to ako rýchlo sa skládky odpadu plnia. Väčšina globálneho odpadu pochádza z Európy a Severnej Ameriky. Priemerná rodina v Európe vyhodí ročne 95 až 115 kilogramov potravín, čiže dochádza k absolútne zbytočnému plytvaniu. Aj preto sa nemecký obchod rozhodol, že proti takýmto praktikám začne bojovať a darí sa im to veľmi dobre. Veď si zoberme, že v niektorých štátoch ľudia nemajú čo do úst a my s potravinami nezmyselne plytváme.

Niektoré potraviny odmietnuté inými supermarketmi, reštauráciami alebo veľkoobchodníkmi, ktoré špecialista na zabezpečenie kvality Timo Schmitt a jeho tím každý deň kontrolujú, vezmú do svojho obchodu a tam to predávajú. Častokrát pritom ide len o bizarnosti, ako napríklad uhorka s nedokonalým tvarom alebo džem, ktorý je nesprávne označený. Všetky potraviny sú starostlivo kontrolované a ich kupujúci sa nemusia báť toho, že by ich konzumácia bola nebezpečná. “Kontrolujeme vôňu, chuť, konzistenciu a balenie,” povedal Timo Schmitt. “Ak máte pochybnosti, zavolajte do laboratória,” dodal.

, Nemecký obchod zachránil až 2 000 ton potravín pred vyhodením tým, že predáva potraviny, ktoré iné obchody nechcú!

“Dodávatelia, ako sú poľnohospodári, veľkoobchodníci a maloobchodníci, majú silnú ekonomickú motiváciu, aby s nami spolupracovali,” vysvetľujú zakladatelia spoločnosti SirPlus. “Pri nákupe alebo obchodovaní s ich prebytkom prostredníctvom nášho trhu im ušetríme značné náklady na likvidáciu a zároveň poskytneme nový zdroj príjmov,” dodali. Už aj Francúzsko prijalo zákon, ktorý zakazuje supermarketom vyhadzovať potraviny. Chcú dosiahnuť to, aby ich radšej darovali potravinovým bankám, kompostovali alebo recyklovali.

Treba dodať, že spoločnosť SirPlus dokázala v roku 2019 ušetriť až neuveriteľných 2 000 ton potravín, ktoré by inak skončili na skládke odpadu. V tomto roku majú ešte väčšie plány. Plánujú otvoriť viacero svojich pobočiek v Berlíne a iných mestách a spustiť aj vlastnú výrobnú radu potravín. Majú tiež predplatiteľskú službu nazývanú “Retterbox” (Rescue Box), ktorá obsahuje náhodný sortiment kvalitne kontrolovaných výrobkov, ktoré boli zachránené a dovezené až do domu raz mesačne s dopravou zdarma, a to po celom Nemecku.

, Nemecký obchod zachránil až 2 000 ton potravín pred vyhodením tým, že predáva potraviny, ktoré iné obchody nechcú!

 

Zdroj

Foto: youtube

, Nemecký obchod zachránil až 2 000 ton potravín pred vyhodením tým, že predáva potraviny, ktoré iné obchody nechcú!
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.