Neodýmové magnety alebo aké má využitie jeden z najsilnejších magnetov na svete

632

Zmesou neodýmu, železa a bóru sa v roku 1982 podarilo objaviť doteraz najsilnejší známy magnet na svete. Vďaka svojmu vysokému magnetizmu sa nazýva aj „supermagnet“, inak je to neodýmový magnet alebo neodým.

Tieto typy magnetov dokážu udržať až tisícnásobok svojej vlastnej hmotnosti. A tak napr. na udržanie predmetu s hmotnosťou 10 kilogramov stačí použiť magnet veľkosti malej mince. Týmito vlastnosťami neodýmy vysoko prekonávajú bežné samárium-kobaltové magnety.

Neodýmové magnety môžeme najčastejšie vidieť vo forme rôznych malých geometrických tvarov ako kocky, guličky, prstene, valce či kvádre s veľmi lesklým povrchom. Nie je to však prirodzená farma zliatiny NdFeB. Pokrývajú sa totiž vrstvou, niklu, zinku, medi, živice či dokonca striebra alebo zlata, pretože sú veľmi . V závislosti od využitia môžeme nájsť aj neodýmy s plastovou povrchovou úpravou.

S týmito magnetmi sa v bežnom živote stretávame veľmi často i bez toho, aby sme o tom vedeli. Vďaka svojim výborným a stabilným magnetickým vlastnostiam, nízkej cene a hmotnosti majú veľmi široké využitie.

neodymove magnety
Zdroj obrázka: iStockphoto.com

IT technológie

Keďže neodýmové magnety majú veľmi vysokú odolnosť voči demagnetizácii vplyvom vonkajšieho prostredia, používajú sa v mnohých elektromechanických prístrojoch a počítačoch. Našli by sme ich v záznamových hlavách harddiskov, v reproduktoroch aj mikrofónoch, v slúchadlách, čítačkách, prehrávačoch a pod.

 

Strojársky priemysel

I keď je neodýmový magnet sám o sebe veľmi krehkým materiálov, vďaka správnej povrchovej úprave a pevnému zasadeniu výborne slúži aj v strojárskom priemysle. Koniec-koncov, bol vyvinutý práve spoločnosťami General Motors a Sumitomo Special Metals. Používa sa teda v rôznych súčiastkach veľkých strojov a automobilov. Časti neodýmov sa inštalujú v ložiskách, dverách, elektronických komponentoch, v olejových filtroch, kde zachytávajú kovové nečistoty, no a veľmi dôležité sú aj v samotných elektromotoroch.

V priemysle sa neodýmy využívajú napr. aj ako pomocné , ako spôsob upevňovania kovových materiálov pri obrábaní a sústružníctve, ako separačné magnety pri spracúvaní či výrobe plechov a pod.

 

Medicína

Veľká sila maličkých neodýmových magnetov je veľmi užitočná v moderných zariadeniach, kde sa vyžaduje vysoká presnosť a citlivosť. Sem patria aj rôzne medicínske prístroje a pomôcky, ktoré sa využívajú v nemocniciach ako napr. pri magnetickej rezonancii, ale dostupné sú často aj na bežné domáce použitie.

 

Magnet fishing

Silné neodýmové magnety sa dajú použiť aj na hľadanie železných predmetov v riekach a jazerách. Tejto aktivite sa hovorí „magnet fishing“ a na Slovensku a v Česku je už celkom obľúbená. Magnetickí lovci uviažu silný magnet na lano a hádžu ho do vody s nádejou, že z nej niečo zaujímavé vytiahnu. Slovenským lovcom sa podarilo nájsť trezory, zbrane, bicykel, motorku alebo aj iPhone X. Na blogu MagnetFishing.sk nájdete zoznam najlepších a magnet fishing nálezov.

 

Zdroj obrázka: iStockphoto.com

Obnoviteľné zdroje

Budúcnosť patrí využívaniu obnoviteľných zdrojov energie, v čom v súčasnosti ešte nemusíme byť dostatočne efektívni. Pri správnej povrchovej úprave sa neodýmový magnet stáva trvalým magnetom, ktorý nestráca alebo iba nepatrne stráca svoju magnetickú silu. To je jednou z kľúčových vlastností pre zachovanie energie. Okrem toho sa sila týchto magnetov využíva aj v zložitejších vedeckých technológiách.

 

Vesmírne technológie

Viete o tom, že neodýmové magnety používa sonda na Marse na zber vzoriek prachu z povrchu planéty? V skutočnosti sa neodýmy využívajú práve pri vesmírnych družiciach, sondách, ale aj raketách a iných technológiách veľmi často. Dôvodom je opäť ich obrovská sila, trvácnosť a nízka hmotnosť. Okrem toho je výroba týchto magnetov pomerne jednoduchá aj finančne nenáročná.

So správnou povrchovou úpravou a ochranou tieto magnety svoj magnetizmus nestrácajú ani vo vesmírnom priestore či na iných planétach. V kozmickom vákuu fungujú dokonca ešte lepšie ako na Zemi.

 

Hračkárstvo

Napriek tomu, že neodýmy vo svojom základe nie sú pre deti veľmi vhodné, pri správnom spracovaní a použití sú absolútne bezpečné. Vďaka tomu sa maličké magnety pomerne často využívajú aj pri výrobe rôznych kreatívnych či mechanických hračiek. Pomáhajú tak malým deťom pri vývoji ich kognitívnych a motorických schopností

 

Šperky

Keďže často sú to až miniatúrne súčasti a ozdoby, ktoré robia šperky skutočne výnimočnými v každom detaile, maličké časti neodýmových magnetov sa sem hodia celkom dokonale. Stále častejšie sa používajú na upínanie náhrdelníkov, remienkov či náramkov. Existujú však aj zaujímavé modifikovateľné magnetické prstene, prívesky, amulety a pod.

 

Dekorácie

Neodýmové magnety sú neodmysliteľnou súčasťou rôznych domácich predmetov. Ak máte radi levitujúce dekorácie, moderné futuristické lampy alebo dokonca vianočné gule, z ktorých si môžete vyskladať vlastné ozdoby, potom vedzte, že všade tam sú použité tieto magnety.

Samozrejme, celkom bežné sú aj magnetky, ktoré si často prinášame ako suveníry z našich výletov a zdobíme si nimi chladničky, ale ozdobné detské magnetky či magnetky, ktorými zanechávame dôležité odkazy a oznámenia pre členov rodiny. V týchto predmetoch sa využívajú klasické samárium-kobaltové alebo neodýmové magnety.

Zdroj obrázka: iStockphoto.com

Vzdelávanie

Veľká sila neodýmových magnetov dokáže vytvoriť pre človeka často až fascinujúce javy. Pri neopatrnej manipulácii dokonca môžu byť magnety nebezpečné, pretože hrozí pricvaknutie prstov a v závislosti od veľkosti a hmotnosti aj tržné zranenia či pomliaždeniny. Avšak pri odbornej manipulácii sa demonštrácia tejto sily dá využiť pri vzdelávaní a rôznych fyzikálnych experimentoch. Pre študentov sú výstupy takýchto pokusov veľmi jasné.

 

Šport

Áno, dokonca aj športovci často nevedomky využívajú neodýmové magnety prakticky každý deň. Kto jazdí na bicykli s cyklopočítačom väčšinou musí na predné koleso inštalovať malý senzor a práve v ňom sa nachádza magnet. Silné neodýmy sa používajú aj pri niektorých prídavných svetlách, ktoré sa pripájajú na rám bicykla. A samotné elektrobicykle sú neodýmovými magnetmi doslova poháňané.

Bežci si neodýmkami pomáhajú pri bezpečnom upevnení smartfónov počas tréningu a na pretekoch sa začína stále častejšie využívať magnetické upevnenie čísel, ktoré na rozdiel od špendlíkov neničí drahé funkčné bežecké oblečenie a pod.

Zaujimavý Svet
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre