Dnešný svet je plný informácií, a niektorým z nich stále verí viac a viac ľudí. Pravda môže byť pritom úplne iná. Celý život sa učíme, že Napoleon patril medzi najmenších hoci pravda je, že v tých rokoch patril medzi priemerne vysokého francúza. Ďalšie fakty, o ktorých si myslíte, že sú pravdivé sa dozviete nižšie. 

Isaacovi Newtonovi nikdy nepadlo jablko na hlavu

Ďalší príbeh, ktorému verí väčšina z nás. Slávny matematik mal zjavenie o gravitácii po tom, čo ho udrelo do hlavy jablko, je s najväčšou pravdepodobnosťou iba ozdobou toho, čo sa skutočne stalo. Prvýkrát sa príbeh o jablku objavil v biografii Newtona, ktorú napísal jeho priateľ William Stukeley v roku 1792.

Píše sa tam: „Napadla ho myšlienka gravitácie… pri páde jablka, keď sedel a hlboko uvažoval.“ Historici sa domnievajú, že možno videl padať jablko a začal uvažovať, prečo to tak bolo; ale nikde v žiadnych záznamoch o Newtonovom živote sa nepíše, že ho udrelo do hlavy.

Zdroj: Pexels

Zem nie je dokonale guľatá

Polomer Zeme na rovníku je 6 378 km, podľa Goddard Space Flight Center NASA. Ale ak si myslíte, že Zem je dokonale guľatá, zamyslite sa znova. Kvôli rotácii našej planéty je na rovníku mierne vydutie. V skutočnosti je polomer Zeme 6 356 km, čo je rozdiel 22 km. Ak by bola planéta dokonalá guľa, tento rozdiel by neexistoval. 

Zdroj: Pexels

Vlasy a nechty v skutočnosti po smrti ďalej nerastú

Existuje všeobecne rozšírený mýtus, že vlasy a nechty ľudského tela po smrti naďalej rastú. Aj keď je pochopiteľné, prečo si to ľudia myslia – vlasy a nechty mŕtvol sa objavujú dlhšie po tom, čo bol človek chvíľu mŕtvy – v skutočnosti nerastú. Namiesto toho koža okolo pokožky hlavy a prstov začína ustupovať, čo podľa University of Arkansas pre lekárske vedy vytvára ilúziu rastu.

Zdroj: Pexels

Ľudia nie sú schopní produkovať jed

Verte tomu alebo nie, zatiaľ čo ľudia v súčasnosti neprodukujú jed, technicky by sme mohli. Podľa článku publikovaného v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences majú túto schopnosť v skutočnosti všetky plazy a cicavce. V podstate máme všetko potrebné na to aby sme toho boli schopní, a je len na evolúcii, aby sme sa k tomu dostali.

Zdroj: Pexels

Banán je bobula a jahoda nie je

Trošku mätúce však? Je to preto, že „bobula“ je technicky ovocie s tromi odlišnými vrstvami – hrubou vonkajšou vrstvou; strednou vrstvou obsahujúcu väčšinu jedlého ovocia; a vnútornú, ktorá obsahuje semená. Podľa tejto klasifikácie je hrozno tiež bobula, ale jahody nie. Tak či tak, stále sú chutné a nič to nezmení na tom, že si ich budeme naďalej vychutnávať.

Zdroj: Pexels

Zdroj

Ahoj, volám sa Tomáš. Vo voľnom čase sa venujem hudbe, rád športujem a trávim čas s blízkymi. Odmalička som miloval čítať, no neskôr som si našiel záľubu aj v písaní. Preto budem rád, ak vám moje články aspoň trochu spríjemnia deň.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.