Populárna kultúra má vo zvyku prepisovať históriu. Každý príbeh si ľudia podávajú medzi sebou ako informácie v nikdy nekončiacej hre telefón. Niet divu, že v mnohých prípadoch dochádza potom k šíreniu dezinformácií. Toto je 12 všeobecne uznávaných historických mýtov, ktoré nie sú pravdivé aj napriek tomu, že nás to naučili v škole. 

1. Betsy Ross vytvorila prvú americkú vlajku.

Táto žena je už dlho spájaná s vytvorením prvej verzie americkej vlajky. Žiaľ, neexistuje o tom žiaden historický dôkaz a ani samotná Betsy nikdy netvrdila, že vlajku ušije. Jej vnuk bol prvým, kto sa vyjadril k účasti svojej babičky na vytvorení vlajky. 

2. Edison vytvoril žiarovku. 

Aj keď Edison mohol vytvoriť prvú žiarovku, ktorá dosiahla komerčný úspech, úplne prvá žiarovka nebola jeho výmyslom. Anglický vedec Sir Humphry Davy vytvoril prvé oblúkové osvetlenie, takmer 40 rokov pred vznikom Edisonovej žiarovky.

3. Kráľ Artuš bol skutočný. 

Prvýkrát bol spomenutý v historickom kontexte v zbierke príbehov, ktoré vydal waleský historik Nennius. Tieto príbehy sú založené na poézii a odohrávajú sa na rôznych miestach, takže je nemožné, aby bol jeden muž prítomný pri každej udalosti a bitke. V jedinom súčasnom dokumente, ktorý rozpráva o saskej invázii, nie je žiadna zmienka o kráľovi Artušovi. 

4. Napoleon bol nízky. 

Napoleon Bonaparte sa skutočne týčil nad väčšinou Francúzov svojej doby. Mylná predstava o jeho výške pochádza z prezývky, ktorú bývalý vládca Francúzska dostal počas prvých vojenských čias, keď bol nízkym úradníkom. Bol často nazývaný malým kaprálom.

5. Ježiško sa narodil 25. decembra. 

Aj keď sa Vianoce oslavujú ako deň Kristovho narodenia, presný dátum narodenia dieťaťa nie je známy. Biblia uvádza niekoľko časových línií udalostí, no skutočnosti sa celkom nezhodujú. Pastieri boli údajne v noci pri narodení Pána na poliach a sledovali svoje stáda. V decembri by to však s najväčšou pravdepodobnosťou nerobili.

6. Gladiátori bojovali na život a na smrť. 

V starovekom Ríme boli gladiátori považovaní za smrteľných bojovníkov. Nedávny objav náhrobku viedol k obnove mnohých tiel gladiátorov. Tieto pozostatky vykazovali známky bitky, ale tiež vykazovali vážne známky uzdravenia, takže sme mohli usúdiť, že ich smrť nesúvisí s ich bojmi v Koloseu.

7. Eva zahryzla do jablka. 

Kniha Genezis hovorí o ovocí stromu, ktoré je uprostred záhrady. Eva mohla podľa týchto slov zahryznúť do hocijakého ovocia, nielen do jablka. 

8. Vincent van Gogh si odrezal ucho. 

Tento umelec je známy tým, že sa údajne rozpadol. Aj keď počas svojho života predal iba jeden obraz, nedávne správy tvrdia, že Vincent van Gogh si neodrezal celé ucho, ale skôr časť dolného laloku.

9. Obvinení z čarodejníctva v Saleme boli upálení na hraniciach. 

Z 20 mužov a žien, obvinených z čarodejníctva v Saleme, bola väčšina odsúdená na smrť obesením. Pojem upálenia zaživa pochádza z európskych trendov v love čarodejníc.

10. Vikingovia nosiili v bitke rohové prilby. 

Zabudnite na všetko, čo ste si mysleli, že viete o vikingoch. Aj keď títo barbarskí muži a ženy v bitke pravdepodobne nosili prilby, neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by boli na nich rohy. Táto myšlienka sa preslávila v roku 1800, keď škandinávski umelci zobrazovali vikingov takýmto spôsobom.

ZDROJ

foto: viralnova 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.