Činy, ktoré nikdy nepochopíme. Pravidlá, ktoré sa nám zdajú úplne absurdné. Aj taký je svet. Nespravodlivý, krutý a plný násilia. Týchto päť príbehov vás prinúti sa zamyslieť.

Človek zatvorený v ZOO

, Nepríjemné fakty o svete, ktoré vás prinútia sa zamyslieť
Wikimedia Commons, public domain

V roku 1904 predali do otroctva americkému obchodníkovi Samuelovi Philipsovi Vernerovi otroka menom Ota Benga. V tom čase bola populárna myšlienka evolúcie a všetci ľudia, ktorí nemali bielu farbu pleti, boli vystavovaní ako príklady evolúcie. Rovnako vystavovali aj Ota Bengu. Dostal sa do ZOO v Bronxe do pavilónu opíc. Bol ukážkou rannej fázy evolúcie ľudstva. Neľudské zaobchádzanie na ňom zanechalo vnezmazateľné stopy a Ota trpel depresiami. Neskôr spáchal samovraždu

Násilnícke sklony Johna Lennona

, Nepríjemné fakty o svete, ktoré vás prinútia sa zamyslieť
Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 NL

Napriek tomu, že John Lennon zvyčajne spieval o láske a mieri, po psychickej a emočnej stránke bol násilník. Bol agresívny k ženám a verejne potvrdil, že bitky nie sú v jeho vzťahoch žiadnou výnimočnosťou. Vo svojich vyjadreniach bol veľmi otvorený a všetko potvrdil v rozhovore pre časopis Playboy. Bil ženy, pretože nedokázal vyjadriť svoje pocity. Nepekne zaobchádzal aj so svojim synom a raz sa vyjadril, že jeho syn bol neplánované dieťa, ktoré vzniklo v nedeľu v noci po fľaši whiskey.

Tabuizovaná téma adopcie v Kórei

, Nepríjemné fakty o svete, ktoré vás prinútia sa zamyslieť
Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Téma adopcie bola dlhé roky v Kórei absolútnym tabu. Siroty z Kórei si zvyčajne adoptovali iba ľudia zo zahraničia. Pred desiatimi rokmi sa takto adoptovalo ročne viac ako 1200 detí. Dnes toto číslo kleslo na jednu desatinu. Kórejčana si deti z detských domov adoptujú iba veľmi zriedkavo a ak si aj nejaké adoptujú, držia to v tajnosti. V súčasnosti vláda zmenila legislatívu, aby podporila svojich obyvateľov v adopciách. Cieľom je aspoň čiastočne preriediť preplnené detské domovy.

Krvavý deň feminizmu

, Nepríjemné fakty o svete, ktoré vás prinútia sa zamyslieť
Wikimedia Commons, public domain

Šiesty december roku 1989 sa zapísal do dejín krvavo. Marc Lépine, 25-ročný antifeminista, zavraždil 14 ľudí na Polytechnickej fakulte v Montreale. Na pôdu univerzity vstúpil s pištoľou a nožom. Vošiel do triedy, kde sa vyučovalo a rozdelil študentov na mužov a ženy. Potom začal strieľať. Zameriaval sa na ženy kričal, že bojuje proti feminizmu. Dokopy vyvraždil 14 študentiek, budúcich inžinierok. Nakoniec obrátil zbraň proti sebe a zastrelil sa.

Sexuálne úchylky delfínov

, Nepríjemné fakty o svete, ktoré vás prinútia sa zamyslieť
pixabay.com, public domain

Delfíny považujeme zvyčajne  za milé, priateľské a inteligentné cicavce. Pravdou je, že dokážu byť aj veľmi kruté, predovšetkým, ak ide o pohlavný styk. Občas si skupinka dvoch až troch samcov vyhliadne samičku, ktorú oddelia od skupiny a v podstate ju znásilnia. Niekedy ju takto držia aj niekoľko týždňov. Zastrašujú ju zvukymi a agresívnymi pohybmi, dokonca morský zoologovia zaevidovali aj udieranie chvostom.

zdroj

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.