Buďme úprimní – archeológia je, bohužiaľ, často len o vykopávaní keramiky, čo nie je úplne zaujímavé, ak v nej, samozrejme, nie je uväznená nejaká čarovná sila. Okrem toho však zahŕňa aj množstvo strašidelných vecí: či tomu veríte, alebo nie, je možné, že si archeológovia v živote prejdú aj sledovaním nadprirodzenými bytosťami.

1. Zabudnuté britské koncentračné tábory

Počas druhej svetovej vojny okupovali nacisti aj časť Británie. Znie to ako bežná vec, ktorú vás naučili na dejepise, pre Britov je to však informácia, na ktorú by najradšej zabudli. Hovoríme o ostrove Alderney, odkiaľ v roku 1940 evakuovali všetkých obyvateľov a prišlo tam vojsko Nemecka.
Nemci do tamojších táborov priniesli tisícky väzňov. Po vojne boli všetci zvedaví, čo sa tam vlastne stalo, preto sa Británia rozhodla zverejniť niektoré informácie. Avšak, v tomto smere sa nedá veriť nemeckej ani anglickej strane, čo je dôvod, prečo potrebujeme archeológov.
V roku 2020 preskúmali Sylt, najhorší z koncentračných táborov. Zistili, že väzni boli držaní v obrovských množstvách, často boli vyhladovaní a ubití na smrť, pochovaní v masových hroboch.

2. Stovky toxických fliaš piva

Čo dostaneme, keď spojíme Viktoriánsku éru a kanalizáciu v 19. storočí? Smrtiacu pascu, ktorá bola ukrytá celé storočie. Archeológovia minulý rok objavili 600 fliaš naplnených olovom, z ktorých každá by bola schopná zabiť dospelého človeka.
A kde sa takéto fľaše vzali? Viktoriáni vyrábali olovené potrubia, ktoré sa používali aj pri výrobe piva.

3. Tunel smrti z prvej svetovej vojny

Počas prvej svetovej vojny zahynulo 40 miliónov ľudí, čo z nej robí druhú najtragickejšiu vojnu v histórii. Ľudia boli celkom kreatívni, ak išli o spôsob zabitia iných, a aj keď sme celkom oboznámení s dianím v prvej svetovej vojne, stále je množstvo informácií, o ktorých nevieme.
Jednou z nich je objav z roku 2020 – tunel plný mŕtvych nemeckých vojakov. Našiel sa vo Francúzsku a bolo v ňom uložených celkovo 270 mŕtvol.
Vznikol niekedy okolo roku 1917, keď Nemecko bojovalo proti Francúzom. Po tom, čo tunel zavalilo, mohlo všetkých takmer 300 vojakov buď čakať, kým im dôjde kyslík, alebo rovno spáchať samovraždu.

4. Pozostatky vyše 1000 domorodých detí v internátnych školách

Domorodé deti boli nútené chodiť do internátnych škôl, aby sa prispôsobili obyvateľom a prevzdelali ich podľa toho, čo považovali miestni za správne. Fungovali od roku 1894 do 1947 a veľa rodín nedostali za tento ohavný čin žiadne odškodnenie.

Bolesť sa vrátila začiatkom tohto roka, keď vykopali vyše 1000 detských mŕtvol. Bola to, žiaľ, menšina toho, koľko ich v skutočnosti umrelo. Mnoho detí v týchto školách trpelo zneužívaním a infekciami.

5. Staroveké detské prilby vyrobené z lebiek iných detí

Niekedy my, ľudia, robíme druhým naozaj nepekné veci. Ekvádorskí archeológovia našli v roku 2019 v Salangu strašné veci. Boli tam vyše 2100 rokov staré mŕtvoly ľudí z Guangaly, deti mali na hlavách helmy vyrobené z kostí iných detí.
Našli sa konkrétne pozostatky dvoch detí – vo veku 9 a 18 mesiacov. Prilby boli z lebiek 4 a 12 ročných detí. Výskumníci hovoria, že slúžili na to, aby sa malým deťom nijako nepoškodila lebka, mohla to byť však aj časť akéhosi nechutného rituálu.

Zdroj

Foto: Cracked

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.