Budú ľudia žiť večne? O nesmrteľnosť usilujeme čoraz viac ak ju však dosiahneme, môže to mať fatálne následky.

2091

Rozprávky o nesmrteľných bohoch a bytostiach nás fascinujú už stáročia. Smrti sa bojíme a čoraz viac sa ju snažíme oddialiť . Za posledných sto rokov napreduje medicína míľovými krokmi dopredu. Spoločnosti ako Google investujú nemalé peniaze do dcérskych firiem ako “ Calico“, ktorou hlavnou úlohou je „vyriešiť smrť“.

Smrť desí aj miliardára a spoluzakladteľa spoločnosti PayPal Petra Thiela, ktorý je jedným z najbohatších investorov v USA vôbec. Vo svojej kancelárií má na stene napísane motto: “ Smrť je out, nesmrteľnost je in.“ Nejde však o nesmrteľnosť v pravom slova zmysle, človek v budúcnosti zrejme umrie, dôvodom však nebude vek a teda zlyhanie niektorej životnej funkcie ale vražda, nehoda, teroristický útok a podobne.

Ako človek umiera?

Smrť
Kosa a čierny plášť, takto si ľudia v minulosti predstavovali smrť,

Aby sa vám tento článok nezdal úplne ako „sci-fi“ je potrebné objasniť smrť ako takú. Dnes už narozdiel od minulosti vieme, že človek neumiera pod vplyvom zlých bohov ani kvôli zlým skutkom a už vôbec k vám nepríde smrtka s kosou pretože „nadišiel váš čas“.  Človek umrie rovnako ako ktorýkoľvek iný tvor na tejto planéte – technickou chybou.

Príčina smrti v lekárskom spise nie je nikdy uvedená ako „staroba“ alebo „veľa rokov“, vždy za smrť môže zlyhanie jedného či viacerých orgánov prípadne iná technická chyba. 

Vyliečili sme mnoho chorôb, vyliečime aj smrť?

Medicíne sa podarili mnohé úspechy, za posledných 100 rokov sme už vyliečili maláriu, osýpky, čierny kašeľ, detskú obrnu, tetanus, žltú horúčku alebo kiahne.  Mnoho ľudí si  neuvedomuje aké nebezpečné a smrteľné dané choroby boli pred príchodom modernej medicíny.  Kiahne napríklad zabili počas histórie cez 300 miliónov ľudí .

medicína
Niekedy by vás zabil čierny kašeľ či kiahne. Dnes to už neplatí, čo všetko dokážeme vyliečiť?

Každý rok či mesiac príde moderná medicína s niečim novým a prevratným. Či už je to nová moderná končatina, nevídaná transplantácia či iný zákrok, ktorý úspešne odstránil ďalšiu technickú chybu organizmu.

Zjednodušene povedané ak odstránime či nahradíme nedokonalosti nášho organizmu dokážeme žiť veľmi dlho a možno aj večne.  Je to však skutočne to, čo chceme?

Žiť navždy neznamená žiť šťastne.

Predstavte si, že zajtra vám oznámia, že keď dosiahnete 60 rokov môžete prísť na zákrok, kde vám vymenia bunkové štruktúry za oveľa stabilnejšie a lepšie, čo vám predĺži život o ďalších 100 rokov.  Máte 20 rokov a viete, že tu budete ešte ďalších 140, skvelé že? Skvelé, kým si neuvedomíte, že jediný spôsob ak celý tento super pocit zničiť je zomrieť skôr, napríklad pri  takej nehode, ktorá vás rozseká na kúsky.

manželstvo
Dokázali by ste žiť s jednou a tou istou osobou v manželstve aj ďalších 100 rokov? Podľa vedcov je to nepravdepodobné až nemožné

Sadnete rovnako odhodlane do auta ak viete, že tým riskujete nie 50 ale 140 rokov? Pôjdete na dovolenku do tej nepoznanej zeme, kde sa vám môže niečo stať?  Ľudia dnes zdolávajú pohoria, cestujú po svete, dosahujú rôzne ciele predovšetkým kvôli tomu, že si uvedomujú svoj obmedzený čas. Ak tento čas až tak obmedzený nebude, dokáže nám niečo vôbec dať zmysel?

Nesmrteľnosť zrejme nebude zadarmo.

business man fotografia
Možno už dnes stretávate ľudí, ktorí si budú môcť kúpiť zopár desiatok rokov navyše len vďaka tomu, že si to môžu dovoliť.

Ak sa nám podarí vďaka modernej vede predĺžiť či zastaviť starnutie je vysoko pravdepodobné, že výhodu dlhého života nebude mať každý. Tak ako dnes si môžete zaplatiť za najmodernejšie zákroky rovnaké to bude aj v budúcnosti .

Viete si predstaviť horných 10%, ktorí sa dožívajú 200 rokov a dolných, ktorí majú „iba“ 80 ? Ak vás dnes desí náboženský fanatizmus počkajte na fanatizmus ľudí, ktorí zistia, že jediný argument „smrť je jediná spravodlivosť v tomto svete“ už viac neplatí.

 

 

zdroje: kniha Homo Deus – Yuval Noah Harari , Youtube

Fotky: Pixabay

Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre