Ľuďom, ktorí majú zlý spánok sa odporúča meditácia alebo aj vedenie si takzvaného denníka spánku. Tieto metódy síce možno fungujú, no nie sú užitočné napríklad v prípade, že sa zobúdzate uprostred noci. A ako rýchlo opäť zaspať? Skúste tieto triky.

Cvičte s chodidlami a prstami na nohe

Cvičenia na uvoľnenie svalov vám pomôžu uvoľniť telo a zbaviť sa stresu. Cviky s chodidlami vykonávajte napríklad tak, že ohýbajte chodidlá smerom k sebe a od seba, alebo cvičte s prstami. Prsty sa pokúste držať v každej polohe 10 sekúnd.

Neberte si k sebe do postele domácich miláčikov

Spanie s domácim miláčikom môže byť dobré aj zle. Podľa štúdie totiž dokážu domáce zvieratá znížiť hladinu stresu, no v niektorých prípadoch dokážu aj narušiť spánok. Záleží to napríklad aj od toho či váš domáci miláčik v noci spí alebo sa často hýbe. A ak má problém so spánkom, tak sa pokúste spať bez neho. Zaobstarajte mu radšej samostatný pelech, kde sa bude dobre cítiť.

Namiesto pozerania do telefónu čítajte knihu

Melatonín je hormón, ktorý je potrebný pre dobrý rehabilitačný spánok. Ak vám chýba, tak aj v dôsledku toho viete mať problémy so spánkom. A ak sa budete pozerať do telefónu, hladinu tohto hormónu to nezvýši. Siahnite preto radšej po knihe, ktorá vám pomôže znovu zaspať.

Doprajte si vlažnú alebo dokonca až studenú sprchu

Mnoho lekárov odporúča sprchovať sa hodinu pred spaním. Je to aj preto, že ak sa máte cítiť ospalo, musíte znížiť teplotu tela. A ak sa budete sprchovať pred spaním vlažnou vodou, dokážete ochladiť telo a vyčistiť myseľ, čo vám pomôže rýchlejšie zaspať. Skúsiť to môžete aj vtedy, ak sa budíte uprostred noci a neviete znovu zaspať.

Skúste niečo levanduľové

Levanduľa pomáha ľuďom s nespavosťou. Štúdia preukázala, že 6 až 8 kvapiek levanduľového oleja zlepšuje kvalitu aj trvanie spánku bez toho, aby spôsobovali nejaké vedľajšie účinky. Niekedy však stačí, že necháte rastlinu levanduli vo vašej spálni alebo si doprajete levanduľový čaj.

Spíte s ponožkami

Ponožky majú schopnosť rozširovať cievy v chodidlách a prenášať teplo do zvyšku tela. Jeden výskum dokonca ukázal, že ponožky v posteli zlepšujú kvalitu spánku aj jeho trvanie. Dajte si však pozor na príliš pevné ponožky, zvoľte si vždy pohodlné a voľné. Najlepšie sú z merino vlny a kašmíru.

Po 20 minútach vstaňte a urobte niečo

Boli ste v posteli 20 minút a stále neviete zaspať, pretože vaša myseľ pracuje na plné obrátky? Namiesto toho, aby ste len tak ležali radšej vstaňte a choďte do inej miestnosti. Usaďte sa napríklad na gauč a zrelaxujte sa počúvaním hudby či čítaním knihy.

 

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.