Už predchádzajúce výskumy naznačovali, že domáce násilie má negatívny dopad na vývin dieťaťa. Novšie výskumy však zistili, že dieťa  môže mať neurologické ťažkosti aj v prípade, ak matka žije s partnerom, ktorý sa správa agresívne. Takéto správanie vplýva na deti oveľa horšie ako to, keď matka strieda viacerých partnerov. 

Linda Bullock, vedúca výskumná pracovníčka naznačuje, že dieťa potrebuje vo svojom živote pozitívny otcovský prístup. Podľa jej slov môže aj jediný agresívny človek spôsobiť chaos vo vývoji dieťaťa. 

Zdroj: pixabay

Na vykonanie výskumu odobrali vedci 239 vzoriek tehotných žien, ktoré boli svojimi partnermi týrané. Výskumníci sledovali v priebehu 12 mesiacov od narodenia, ako sa dieťa vyvíja. Všímali si aj to, či dochádza k oneskorenému neurologickému vývoju a hľadali súvislosti medzi týmto prípadným oneskorením a týraním zo strany otca. Vedci sa pozreli aj na to, ako na dieťa vplýva striedanie partnerov matky

Výskumom zistili, že deti, ktoré mali počas tehotenstva matky a nasledujúcich 12 mesiacov jediného zneužívajúceho človeka vo svojom živote, vykazovali vyššie riziko oneskorenia vývoja, zatiaľ čo deti s niekoľkými partnermi matky mali nižšie riziko. 

Zdroj: pixabay

Ak je dieťa vystavené domácemu násiliu, je pravdepodobné, že neskôr bude mať výrazne horšie výsledky aj v škole a problémy sa odrazia aj na správaní. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby týraným matkám bola poskytnutá najlepšia pomoc, aby sa zabránilo trvalým následkom nielen matky, ale aj dieťaťa. 

ZDROJ

 

 

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.