Každý človek sa snaží šťastný, no nie každému je to tak úplne súdené. Niektorí ľudia sa snažia zahnať svoje nešťastie jedlom, iní športujú alebo trávia čas s blízkymi. Niekedy však nič z toho nefunguje. Vedci z Iowa State University sa tak snažili nájsť tajomstvo šťastia a zdá sa, že sa im to podarilo.

happy people fotografia
Foto od JillWellington

Vedci si vybrali 3 spôsoby, ako budú zaobchádzať s inými ľuďmi, ktorých chceli urobiť šťastnými. Účastníkom výskumu bolo povedané, aby chodili okolo budovy po dobu 12 minút. Museli sa jednoducho pozrieť na ľudí, s ktorými sa stretli a povedať si sami pre seba: „Chcem, aby ste boli šťastní“ alebo „chápem vaše pocity“ alebo „som lepší ako vy“.

Prvá zo stratégií sa nazýva „sociálne porovnanie“. Účastníkom z tejto skupiny bolo povedané, aby premýšľali o tom, ako môžu byť lepší v porovnaní s tým, koho počas prechádzky videli. Táto stratégia sa však ukázala ako najmenej účinná. Skupina účastníkov mala najhoršie výsledky a ich nálada sa len sotva zmenila. Predpokladalo sa, že sociálne porovnanie môže byť dobrou stratégiou a dokáže podporiť túžbu zlepšovať sa. No aj samotní vedci pripustili, že konkurenčné myslenie môže častokrát spôsobiť úzkosť, stres a dokonca aj depresiu.

Druhá stratégia sa týkala vzájomného prepojenia. Cieľom bolo sústrediť sa na iných ľudí a premýšľa o tom, ako sme navzájom prepojení. Účastníci mali za úlohu myslieť na pocity, ktoré by mohli zdieľať spolu s inými, čiže byť empatický. Výsledky ukázali, že vzájomná prepojenosť bola síce úspešná a nálada ľudí tejto skupiny sa zmenila, no nie tak, ako by si výskumníci predstavovali. Aj keď je pravdou, že po experimente sa účastníci cítili uvoľnenejšie a boli viac empatickí voči ostatným.

Tretia stratégia zvaná „milujúca láskavosť“ žala najväčší úspech. Účastníkom bolo povedané, aby si skutočne mysleli: „Želám si, aby táto osoba bola šťastná“. „Prechádzky a ponúkanie láskavosti ostatným ľuďom výrazne znižuje úzkosť a zvyšuje pocity šťastia i sociálneho spojenia,“ povedal Douglas Gentile, profesor psychológie. Aj preto táto jednoduchá stratégia priniesla najlepšie výsledky. Účastníci boli po experimente oveľa viac empatickí, starostliví, prepojení a menej znepokojení.

Vedci, ktorí celú túto štúdiu viedli predpokladajú, že táto úspešná stratégia sa dá ľahko začleniť aj do každodenného života, pričom ani nezaberie veľa času a dokáže priniesť želané výsledky.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.