“Big apple” alebo “Veľké jablko” je mesto, o ktorého návšteve sníva zrejme každý. Veď kto by nechcel navštíviť toto veľkolepé mesto, kde to stále žije a je tam aj najmenšia kriminalita spomedzi všetkých amerických miest? Milujú ho nielen turisti, ale aj filmári, keďže každý rok sa tam natáča obrovský počet filmov. Poďme sa teraz pozrieť na niekoľko zaujímavosti.

new york fotografia
Foto od tinto

Fakt č. 1: V tomto meste pôsobí neuveriteľných 800 tisíc firiem.

Fakt č. 2: Ak si vyrazíte do New Yorku, nebojte sa nedostatku dopravných prostriedkov. Už len licencovaných taxíkov je tam takmer 13 tisíc.

Fakt č. 3: V tejto krajine majú najväčšie metro na svete, s celkovým počtom staníc 468. Denne ho využije takmer 5 miliónov ľudí.

Fakt č. 4: Tvorcovia filmov toto mesto milujú. Každý rok sa am natočí okolo 250 filmov, ale točí sa tam aj množstvo seriálov.

Fakt č. 5: V New Yorku nájdete viac ako štvrtinu všetkého zlata sveta. Zlato je tam veľmi bezpečne uložené pod zemou, a to v hĺbke takmer 30 metrov.

new york fotografia
Foto od RyanMcGuire

Fakt č. 6: Central park je rozlohovo väčší ako celé Monako.

Fakt č. 7: Ellis island je známy ako brána do USA, pretože v 19. storočí tam pracovala imigračné polícia a prijímala prakticky všetkých, ktorí prichádzali z Európy.

Fakt č. 8: A zaujímavé je, že práve v New Yorku je najmenšia kriminalita spomedzi všetkých amerických miest.

Fakt č. 9: V tomto meste otvorili prvú americkú pizzériu. Stalo sa tak v roku 1905 a na svedomí to má taliansky prisťahovalec menom Gennaro Lombardi.

new york brooklyn bridge fotografia
Foto od 27707

Fakt č. 10: Aj keď v metre nájdete množstvo pouličných hudobníkov, nedostane sa tam len tak hocikto. Muzikanti prechádzajú prísnym výberom a musia spĺňať mnoho náročných kritérií.

Fakt č. 11: Čínske mesto na Manhattane-Chinatown je najväčšia čínska enkláva na celej západnej pologuli.

Fakt č. 12: Detské múzeum, ktoré sídli v Brooklyne, je prvé múzeum na svete venované špeciálne deťom.

Fakt č. 13: Brooklynský most sa môže pochváliť jedným prvenstvo, a síce, že ako prvý na svete začal využívať elektrické osvetlenie.

new york brooklyn bridge fotografia
Foto od Free-Photos

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.