Neznámeho muža spolu s jej učiteľom ocenili Nobelovou cenou za obrovský objav miesto študentky, ktorá na tom mala ozajstnú zásluhu. Pracovala v oblasti fyziky na Univerzite Cambridge. Bola zodpovedná za jeden z najdôležitejších objavov 20. storočia, no doteraz ju takmer nikto nepoznal. Jocelyn Bell Burnell sa v 60. rokoch vysmievali za to, že je žena a pracuje tak trochu „v mužskom svete“. Natiahla kilometre káblov, aby mohla nastaviť rádio astronomického vybavenie, ktoré jej umožnilo pozerať sa na oblohu za ďalekohľadom.

Photo by youtube

Pod vedením Antonia Hewisha (vedca), ktorý hľadal quasary (jasné predmety s neznámym pôvodom), študovala celé mesiace. V roku 1967 objavila štyri jemne pulzujúce zdroje rádiových vĺn, ktoré vychádzali z rôznych miest v galaxii a vedela, že objavila niečo veľmi dôležité. Vtedy ešte len 24-ročná študentka zo Severného Írska objavila rýchle sa točiace a veľmi magnetizované hviezdy, ktoré mali veľkosť San Francisca, no hmotnosť Slnka. Jej objav bol publikovaný aj v renomovanom vedeckom časopise, ale ako prvý vynálezca bol uvedený jej školiteľ a aj preto ju nik neregistroval.

Photo by youtube

Anton Hewish spolu s iným mužom napokon získali Nobelovu cenu za fyziku za „ich rozhodujúcu úlohu pri objavení pulzarov“, pretože študenti vtedy nemohli byť ocenení. „Myslím, že očakával, že budem naštvaná,“ povedala Bell Burnell. No nebolo to tak. Bola hrdá na to, že jej veľký objav motivoval komisiu a tá sa začala viac zaujímať o oblasť astronómie.

Photo by youtube

Až teraz, po toľkých rokoch získala Bell cenu za prielom v základnej fyzike a k tomu 3 milióny dolárov. V prechádzajúcich prípadoch bola táto cena udelená len 4-krát a to aj vrátane takého velikána, akým bol Stephen Hawking. „Tento objav Jocelyn Bell Burnell bude vždy jedným z veľkých prekvapení v histórii astronómie,“ povedal predseda výberovej komisie Edward Witten. „Až do tejto chvíle totiž nikto nevedel, ako by sa dali pozorovať neutrónové hviezdy.“

„Profesorka Bell Burnell si toto uznanie veľmi zaslúži,“ napísal jeden zo zakladateľov tohto ocenenia. „Jej zvedavosť, starostlivé pozorovania a dôsledná analýza odhalili niektoré z najzaujímavejších objektov vo vesmíre.“

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.