Keď sa povie Afganistan, asi každý si predstaví vojnu a nepokoje. Nuž, je to tak. Táto krajina si toho zažila a zažíva skutočne veľa. Ovládnuť sa ho snažilo extrémne veľa mocností, no nikdy sa to žiadnej úplne nepodarilo. Svoju nezávislosť získal len skutočne nedávno. Prečítajte si niekoľko zaujímavých faktov o tejto vojnou a nepokojmi skúšanej krajine.

afghanistan flag fotografia
Foto od NZ Defence Force

Fakt č. 1: Afganistan sa stal nezávislým až 19. augusta 1919. Stalo sa tak po vojne so Spojeným kráľovstvom.

Fakt č. 2: Letisko Kandahár bolo kedysi najrušnejším na svete, keďže za týždeň tam pristalo aj 5 000 lietadiel.

Fakt č. 3: Kedysi tam stáli najväčšie sochy Budhov. V roku 2001 však boli zničené Talibanom.

Fakt č. 4: Prvé svetové olejomaľby boli nakreslené v jaskyniach Bamiyan, a to okolo roku 650 pred Kristom.

Fakt č. 5: Pohostinstvo zohráva významnú úlohu v kultúre a tradície krajiny. Návštevníci sú vítaní s najvyššou úctou a domácnosť im ponúka to najlepšie, čo doma má.

afghanistan flag fotografia
Foto od JEKruger

Fakt č. 6: Priamy kontakt medzi mužmi a ženami je neprijateľný a musí sa mu zabrániť. Jediný kontakt je dovolený žene len so svojim vlastným mužom, resp. členom rodiny.

Fakt č. 7: Odhaduje sa, že v uplynulých rokoch opustilo túto krajinu až 2,6 milióna obyvateľov.

Fakt č. 8: Podanie ruky je najbežnejšou formou pozdravu v tamojšej kultúre. Niektorí ľudia si tiež kladú svoju ruku na srdce a mierne prikývnu, aby prejavili úctu a súhlas druhej strane.

Fakt č. 9: Manželstvo sa považuje za veľmi dôležitý až takmer posvätný záväzok. Rozvody sú veľmi zriedkavé a v spoločnosti nie veľmi vítané.

Fakt č. 10: V Afganistane je už len jeden židovský občan. Volá sa Zablon Simintov a odmieta z krajiny odísť. Kedysi tam žilo 40 000 Židov, tí sa však postupne vytrácali a zostal jeden, o ktorom sa vie. Jeho hlavnou úlohou je starať sa o poslednú synagógu v Kábule.

afghanistan flag fotografia
Foto od Ricardo’s Photography (Thanks to all the fans!!!)

Fakt č. 11: V roku 2000 vodca Talibanu Mohammed Omar zakázal výrobu ópia v tejto krajine, čím odstránil až 70% svetovej produkcie heroínu.

Fakt č. 12: V Afganistane funguje jedna zvrátenosť, a síce, že starší a bohatší muži majú mladších chlapcov, ktorí pre nich musia tancovať a používajú ich ako sluhov i sexuálnych otrokov.

Fakt č. 13: Medzi rokmi 1996 a 2001 nemal Afganistan žiadnu hymnu, pretože Taliban zakázal akúkoľvek hudbu.

Fakt č. 14: V celej krajine nájdete jedno jediné prasa, ktoré sa nachádza v ZOO.

Fakt č. 15: Afganistan bol napadnutý už gréckymi, arabskými, mongolskými, mugalskými, perzskými, britskými, sikhskými aj sovietskymi ríšami. Nikomu z nich sa však nepodarilo túto krajinu na 100% obsadiť.

afghanistan flag fotografia
Foto od Ninara

Fakt č. 16: V Afganistane tvorí až 70% obyvateľstva obyvateľov mladších ako 25 rokov.

Fakt č. 17: Zaujímavý fakt je, že Egypt udržiava v tejto krajine nemocnicu, ktorá za mesiac ošetrí zadarmo viac ako 7 000 Afgancov.

Zdroj: thefactfile.org, kickassfacts.com

, Niekoľko extra zaujímavých faktov o Afganistane, z ktorých ste takmer určite drvivú väčšinu nepočuli
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.