Letecká preprava je najbezpečnejšia na svete. Táto veta sa často opakuje, aj keď sa to zdá byť možno trochu diskutabilné, je to tak. Využívate ju často? Všimli ste si niekedy, aké rôzne prvky obsahuje lietadlo a vy ste nevedeli na čo vlastne slúžia? Pozrite si teraz akú funkciu plní napr. malý čierny trojuholník či malá dierka v okne.

planes fotografia
Photo by 12019

Čierny trojuholník

Okná nie sú určené len na to, aby poskytli cestujúcim pekný výhľad, ale plnia aj bezpečnostnú funkciu. Ak sa posádka domnieva, že má nejaký problém s krídlom alebo dokonca s motormi, tak práve pohľad cez okná je ten najlepší spôsob prvotnej kontroly. A ku kontrole využívajú okno, pri ktorom je na stene zobrazený malý čierny trojuholník.

Photo by youtube

Odvzdušňovací otvor

Otvory, ktoré nájdete iba na stredných oknách niektorých lietadiel sa tam nachádzajú v skutočnosti preto, aby pasažierov udržali v bezpečí. Bez nich by mohli mať cestujúci problémy. Prečo? No preto, že vzduch v lietadle je pod veľkým tlakom, čo ma veľký vplyv aj na okná, ktoré čelia náporu. Tieto otvory tlak pomáhajú uvoľňovať.

Photo by youtube

Tajná miestnosť

Určite ste už počuli o izbe, ktorá je určená pre posádku, aby si tam mohla oddýchnuť. Takouto miestnosťou sú vybavené takmer všetky diaľkové spojenia. Letušky i piloti si tam môžu pospať, prečítať knihu alebo len tak oddýchnuť.

Photo by youtube

Gombík, ktorý vám poskytne viac miesta

Lakťová opierka pri uličke je často výbornou vecičkou. No ak by ste potrebovali o niečo väčší priestor, dá sa to zariadiť. Niektoré lietadla totiž majú pod alebo pri tejto opierke zavedený malý gombík prostredníctvom ktorého si ju budete môcť prispôsobiť.

Photo by youtube

Koktail chemikálií

Kyslíkové masky sa nachádzajú vo všetkých lietadlách. No to, čo obsahujú, nie je úplne kyslík a ani stlačený vzduch. Kyslíkové nádrže sú ťažké a objemné, takže lietadlá používajú zložitejší systém. Panel nad každým sedadlom v skutočnosti obsahuje chemikálie, ktoré pri spaľovaní uvoľňujú kyslík. Môžu zahŕňať jemný biely prášok používaný v ohňostrojoch, chlorečnan sodný, ktorý sa bežne používa ako prostriedok na odstraňovanie buriny aj chlorečnan draselný, ktorý je základom experimentov v laboratóriách.

Photo by youtube

Malé žlté háčiky

Nahádzajú sa na krídlach, ktoré vám môžu výrazne pomôcť v prípade núdzového pristátia na vode. Ak evakuujú lietadlo, lano tam pripevnia a zabezpečia týmito háčikmi. Cestujúci sa ho tak budú môcť držať, aby nespadli do vody.

Photo by youtube

Putá a defibrilátory

Áno, aj putá majú niektorí leteckí prepravcovia vo „svojej výbave“. Veď, nikdy neviete, aké problémy dokážu cestujúci narobiť. Iné spoločností majú vo svojom lietadle napr. aj defibrilátor v prípade nutnej potreby. Takou spoločnosťou je aj Ryanair.

handcuffs fotografia
Photo by KlausHausmann

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.