Severné Írsko je tak trochu v tieni svojho južného suseda – Írska. Predsa ide o menšiu krajinu a tým pádom je aj trochu menej známa. Dlhé roky bol medzi Írskom a Severným Írskom etnicko-nacionalistický konflikt, ktorý oficiálne ukončili až v roku 1998. Hlavným dôvodom konfliktu bolo ústavné postavenie Severného Írska. Unionisti alebo lojalisti, ktorí obývajú práve túto severnú krajinu sú prevažne protestanti a považujú sa za Britov. Chceli, aby krajina bola súčasťou Spojeného kráľovstva. Zatiaľ čo írski republikáni sú zväčša rímskokatolíkmi a cítila sa viac Írmi, čiže chceli opustiť Spojené kráľovstvo a vytvoriť jednotné Írsko. Konflikt údajne stále trvá, avšak nie v takej miere, ako kedysi. Prečítajte si niekoľko zaujímavosti o tejto krajine.

northern ireland flag fotografia
Foto od amandabhslater

Fakt č. 1: Čipsy Tayto sa vyrábajú podľa 500-ročnej receptúry. Posielajú ich severoírskemu ľudu roztrúsenému po celom svete. Aby nezabudli na „chuť domova“.

Fakt č. 2: V Severnom Írsku je technicky nezákonné chodiť do kina v nedeľu. V zákone sa uvádza, že môžete byť pokutovaný, a to do výšky 50 libier.

Fakt č. 3: V tejto krajine tvorí populácia ľudí mladších ako 16 rokov takmer 25% z celej populácie. Tým pádom tam žije viac mladých ľudí, ako kdekoľvek inde v Spojenom kráľovstve.

Fakt č. 4: Seriál Game of Thrones zamestnáva viac tamojších obyvateľov, ako štátna služba.

games of thrones fotografia
Foto od Gage Skidmore

A teraz niečo o hlavnom meste tohto maličkého štátu. Mesto Belfast je veľmi zaujímavé aj z historického hľadiska a najmä kvôli jeho minulosti tam turisti smerujú. Belfast má veľmi krvavú minulosť, ktorú dokumentujú pamätníky na každom kroku. Poďme sa teraz pozrieť na zopár zaujímavosti.

Fakt č. 1: Najvyššia stavba v celom Írsku sa nachádza práve v Belfaste. Nazýva sa Obel Tower a má 28 poschodí.

Fakt č. 2: Narodil sa tu C. S Lewis – jeden z najznámejších autorov fantasy. Okolitá príroda ho inšpirovala aj pri písaní diela s názvom Kronika Narnie.

Fakt č. 3: V Belfaste bol kedysi hrad v centre mesta a lode kotvili uprostred hlavnej ulice.

northern ireland flag fotografia
Foto od National Library of Ireland on The Commons

Fakt č. 4: Zoo v Belfaste je domovom jedinej skupiny langúrov s fialovou tvárou. Nikde inde ich totiž v Európe nenájdete.

Fakt č. 5: John Wood Dunlop vynašiel pneumatiky Dunlop v Belfaste, a to v roku 1887.

Fakt č. 6: V tomto hlavnom meste Severného Írska sa nachádza najväčší suchý dok na svete.

Fakt č. 7: Nie je tam práve najpríjemnejšie počasie. V priemere tam totiž prší až 157 dní v roku.

Fakt č. 8: Najznámejšia loď v histórii – Titanic, bola skonštruovaná práve v tomto meste.

northern ireland belfast fotografia
Foto od leppre

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.