Čas od času sa narodí dieťa so zvláštnymi črtami. Či už sú to viacfarebné oči, prsty navyše alebo naopak ich nedostatok, genetika alebo vrodené chyby, skrátka všetko z toho prináša zaujímavé výsledky. Existuje však ešte jeden taký neobvyklý úkaz, ktorý ste si možno už všimli u iného človeka – preaurikulárna dutina. Ide o to, že niektorí ľudia majú pri uchu či oboch ušiach malé dierky. A o čo vlastne ide? To sa tak celkom nevie.

Inak nazývaný aj preaurikulárny sínus, preaurikulárny trakt či preaurikulárna cysta je vrodená malformácia preaurikulárnych mäkkých tkanív. Túto abnormalitu prvýkrát riešil v roku 1864 vedec Van Heusingera. Vyskytuje sa vedľa ucha, zvyčajne medzi tvárou a chrupavkou ucha. Môže sa vyskytnúť na jednej alebo aj oboch stranách uší. Najzvláštnejšie na tom je, že tieto diery sú spojené so sínusovým traktom. Je známe, že sa dedia, no môžu sa vyskytnúť u hocikoho, a to z naozaj neznámeho dôvodu.

Najčastejšie ich vidieť v populáciách východnej Ázie, kde je ich výskyt na úrovni 10% a menej časté sú u ľudí afrického pôvodu (4%) a tiež u Kaukazov (0,5%). Aj keď sa zdá, že táto jamka nijakým spôsobom neovplyvňuje konkrétnu osobu, tak predsa len sa môže stať, že niekedy si vyžaduje liečbu. Treba však dodať, že do dnešného dňa nie je jasné prečo sa vlastne tieto dierky vyskytujú. Vedec Neil Shubin je však toho názoru, že sú akýmsi pozostatkom rybích žiabrov.

 

 

 

Zdroj

Foto: Boredpanda

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.