Hnutie Black Lives Matter je nominované na zisk Nobelovej ceny za mier. Nór Petter Eide sa pri nominácii odvolal na globálny dopad hnutia na boj proti rasovej nespravodlivosti. Black Lives Matter (BLM) sa podľa neho stalo veľmi dôležitým svetovým hnutím v otázke rasovej nerovnosti a diskriminácie.

Mnohí považujú tohto svetového aktéra za veľmi dôležitého, pretože zvyšuje povedomie o rasovej nespravodlivosti. „Dokázali zmobilizovať ľudí zo všetkých spoločenských skupín, nielen Afroameričanov či utláčaných a diskriminovaných ľudí. Ide o obrovské hnutie, ktoré sa odlišuje od všetkých ostatných,“ povedal Petter.  

Hnutie bolo založené ešte v roku 2013 potom, čo spod žaloby oslobodili Georga Zimmermana, ktorý zastrelil Trayvona Martina. Avšak, hnutie začalo výrazne rásť až minulý rok po smrti Georga Floyda. BLM už získalo švédsku cenu Olofa Palmeho, ktorá sa udeľuje za dodržiavanie a boj za ľudské práva. Niektorí ľudia s nomináciou tohto hnutia na najcennejšie ocenenie však nesúhlasia a vyjadrili sa k tomu s odporom. Víťaza napokon spoznáme až v októbri.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.