Skupina hackerov stojacich za útokmi na niekoľko miliónových spoločností začala darovať ukradnuté peniaze na charitu s tým, že podľa ich slov chce urobiť svet lepším miestom pre život. Skupina sa nazýva Darkside a na Dark Web potvrdila dva dary vo výške 10 000 dolárov, ktoré od nej dostali charitatívne organizácie.

Foto od Pixabay

Tieto dve charitatívne organizácie s názvom Children International a The Water Project, dostali peniaze prostredníctvom darovacej služby so sídlom v USA a názvom The Giving Page, ktorá bola zriadená s cieľom uľahčiť darovanie peňazí na charitu od milionárov kryptomeny. Hackeri v príspevku napísali, že pri svojich útokoch sa zameriavajú iba na veľké a ziskové spoločnosti. Na webe napísali toto: “ Myslíme si, že je spravodlivé, že časť peňazí od spoločností pôjde na charitu. Bez ohľadu na to, za akú zlú považujete našu prácu, sme radi, že sme niekomu pomohli zmeniť život. Dnes sme poslali prvé dary.“

Nuž, pochopiteľne nie všetci súhlasia s ich neortodoxnými metódami. Jedna z obdarovaných charitatívnych organizácií – Children International už oznámila, že peniaze neprijme. Vyjadrili sa totiž, že ak je dar spojený s hackermi, tak nemajú v úmysle si ho ponechať. Darkside je relatívne nová skupina hackerov a odborníci tvrdia, že je to vôbec prvýkrát, čo kyberzločinci použili ukradnuté peniaze na to, aby ich darovali charite.

Foto od Pixabay

Expert na kybernetickú bezpečnosť povedal k danej téme toto: „To, čo v skutočnosti takýmto posielaním darov zločinci smerujú, nie je vôbec jasné. Možno, aby to pomohlo zmierniť ich vinu? Alebo možno z egoistických dôvodov chcú byť vnímaní skôr ako novodobí Robin Hoodovia, a nie ako vydierači bez svedomia? Nech sú ich motivácie akékoľvek, je to určite veľmi neobvyklý krok a pokiaľ viem, je to prvý prípad, keď hackerská skupina venovala časť svojich ziskov na charitu.

Analytici tiež poukázali na to, že aj keď sa orgánom činným v trestnom konaní darí už v súčasnosti lepšie vystopovať transakcie s kryptomenami, tak skutočnosť, že je stále možné, aby sa takéto veľké prevody uskutočňovali anonymne, je znepokojujúca. Mohlo by to potenciálne otvoriť nové cesty ku klasifikácii trestných činov, pričom by to mohlo byť klasifikované ako napríklad pranie špinavých peňazí. Myšlienka týchto hackerov už stihla vyvolať debatu o etike charitatívnych organizácií prijímajúcich ukradnuté peniaze.

 

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.