Ryža
Foto: Pixabay

Čína prišla s novým globálnym úspechom. Nová špeciálna ryža dokáže odolať slanej vode až s trikrát väčším úspechom ako vedci očakávali. Na vývin ryže vypestovali až 200 rôznych vzoriek, ktoré boli zavlažované vodou zo Žltého Mora.  Výskumníci očakávali približne 4,5 ton ryže na hektár, ale úspešne sa im podarilo vypestovať až 6,3-9,3 ton.

Vedúci výskumu Yuan Longping a tiež otec „hybridnej ryže“ je na úspech právom hrdý . Podľa jeho slov dokáže tento objav nasýtiť cez 200 miliónov ľudí. Ryža sa na počesť vedúceho výskumníka predáva pod názvom “ Yuan Mi“.

Má to však jeden zádrhel, ryža je zatiaľ drahšia ako jej „jednoduchšia“ verzia . Stojí približne 8x viac ako bežná ryža – 7,5 dolára za kilogram.  Zatiaľ je táto ryža ďalším „bio“ produktom, ktorý sa chváli zdravotnými benefitmi a odolnosti voči škodcom.  Avšak s postupným vylaďovaním technológie by mala ryža zlacnieť.   Predpokladá sa, že spoločnosť do konca roka zarobí 1,5 milióna dolárov .

zdroj

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.