Keď februárová búrka v Juhoafrickej republike zabila dve žirafy, vedci z oblasti ochrany prírody začali skúmať, ako do zvierat udiera blesk. Príšerný incident v Rockwood Conservation v roku 2020 bol samozrejme nepríjemným prekvapením, aj keď nová štúdia naznačuje, že to prekvapenie nie je, pretože žirafy sú vo svojej podstate náchylné na zásah bleskom.

Foto od Wikimedia

Pre vedcov z oblasti ochrany prírody, ako je Ciska Scheijen, ktorá pracuje na území priateľskom k zvieratám, predstavoval incident cennú príležitosť naučiť sa viac. Podľa IFL Science sa už dlho vie, že samotná výška žiráf môže lákať blesky, ale až spomínaná tragédia nakoniec priniesla skutočné údaje. Zdá sa však, že výška žirafy nie je jediným faktorom, ale aj ich malé rohy totiž môžu pôsobiť ako hromozvody. Predmetná búrka bola silná, ale krátka, s ohromnými zrážkami a bleskami.

„Bolo to pre mňa trochu prekvapenie, pretože celý deň bolo celkom pokojné počasie a zrazu sa spustila veľká búrka,“ povedala pre NewScientist Ciska Scheijen. Keď sa počasie umúdrilo, tak takmer okamžite sa ukázalo, že niečo nie je v poriadku. Ciska si spomenula, že videla iba šesť z ôsmich žiráf, čo bolo pre toto stádo neobvyklé. Keď sa rozhodla zistiť čo sa stalo, našla päťročnú samicu a o niečo mladšiu žirafu mŕtve. Zistili napokon, že ich zabil blesk.

Foto od Wikimedia

Pokiaľ ide o tento posledný incident, úplne sa zhoduje s predchádzajúcou štúdiou z roku 2014 a vysoko naznačuje, že tieto zvieratá sú skutočne citlivé na zásahy bleskom. Nakoniec existujú štyri spôsoby, ako môže úder blesku zabiť divoké zvieratá. Buď ich zasiahne priamo, zabije ich tzv. bočným bleskom, ktorý zasiahne blízky objekt, alebo ich blesk zabije potom, ako dopadne na zem, po ktorej kráčajú a posledná možnosť je, že ich blesk zabije potom, čo sa dotknú zasiahnutého objektu. Pozorovania samotných vedcov napokon ukázali, že žirafy prejdú počas dažďa o približne 13 percent kratšiu vzdialenosť ako obvykle. 

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.