Novú vakcínu proti koronavírusu, ktorá sa objavila na trhu, vyvíja francúzsko-rakúska spoločnosť Valneva. Podľa lekárov by mohol nový druh vakcíny zaujať aj ľudí, ktorí sú voči očkovaniu skeptickí. Vakcína využíva pôvodnú, rokmi overenú receptúru. Obsahuje neaktívny alebo inak povedané usmrtený vírus covidu

Zdroj: pixabay

Infektológ Peter Sabaka povedal, že pri tomto druhu vakcíny sa vypestuje vírus, ktorý sa uvedie do nečinného stavu, aby nespôsobil ochorenie ani množenie vírusu. Po podaní do svalu si telo vybuduje protilátky. 

Vakcína od francúzsko-rakúskej spoločnosti bola porovnávaná s AstraZenecou. „Je minimálne rovnako účinná, pričom nespôsobuje tie zriedkavé nebezpečné účinky, ako sú pri AstraZenece. To je jej výhoda,“ vyjadril sa infektológ Sabaka. 

Zdroj: wita.org

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa vyjadril, že na budúci rok máme zazmluvnených sedem a pol milióna vakcín, medzi ktorými je aj nová od spoločnosti Valneva. Podľa informácií bude vakcína dvojdávková a ochrániť by mala aj pred mutáciami. Na Slovensku by sa mala začať podávať až v polovici budúceho roka. 

ZDROJ

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.