Novofunlandský pes je známy pre svoju masívnu postavu, ktorú si veľmi ľahko môžete pomýliť aj s medveďom. Z tých najväčších psích plemien sa práve táto rasa nachádza na popredných miestach rebríčka, a to konkrétne na 5. mieste. Tieto nádherné psy dorastajú do výšky 63-70 cm a vážia aj 70 kg. A keďže sú obdarení obrovskou srsťou, zdajú sa byť ešte omnoho väčší.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Plemeno pochádza z kanadského ostrova Newfoundland. Tamojší rybári totiž potrebovali psy, ktoré by im pomohli na lodiach. Keďže práve táto rasa psov patrí medzi výborných plavcov, aj preto padla voľba na nich. A sú dosť silné na to, aby zachránili dospelého topiaceho sa človeka. Dnes sú to aj obľúbení rodinní miláčikovia.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

História je plná príbehov o Novofunlandskom plemene. V roku 1802 Lewis a Clark cestovali so psom menom Seaman po celej Amerike. Na tejto expedícii mal plniť funkciu lovca a strážneho psa. Svoju úlohu si dokonale splnil, pretože sa mu podarilo zachrániť životy obidvoch mužov pred nebezpečným byvolom. Na druhej strane sú to aj dokonalí rodinní psíkovia, ktorí sa potrebujú hrať a dostatočne vybehať. Majú obrovskú kapacitu pľúc, ktorá pomáha jednak pri záchranárskych misiách, no na druhej strane musíte počítať aj s tým, že vás môžu veľmi rýchlo vyčerpať.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Navyše si toto plemeno vyžaduje obrovskú starostlivosť, keďže ich obrovský nepremokavý „kabát“ musíte pravidelne čistiť. Okrem toho, je potrebné starať sa aj o ich pazúry. Týmto psíkom sa najlepšie darí v chladnom podnebí s otvorenými priestormi. Majitelia týchto psov, ktorí žijú v teplejších klimatických podmienkach, by ich mali držať v blízkosti klimatizačných jednotiek alebo vo vode a to najmä vtedy, keď sú obzvlášť horúce dni. Čo je tiež zaujímavé, že Novofunlandské psy sa radia medzi najchytrejšie plemená. Ich inteligencia zmiešaná s jedinečnými plaveckými schopnosťami sú dôvodom, prečo sa stále využívajú ako záchranné psy.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.