Novofunlandský pes je 5. najväčším plemenom na svete, skvelý záchranár i jedno z najmúdrejších plemien

14026

Novofunlandský pes je známy pre svoju masívnu postavu, ktorú si veľmi ľahko môžete pomýliť aj s medveďom. Z tých najväčších psích plemien sa práve táto rasa nachádza na popredných miestach rebríčka, a to konkrétne na 5. mieste. Tieto nádherné psy dorastajú do výšky 63-70 cm a vážia aj 70 kg. A keďže sú obdarení obrovskou srsťou, zdajú sa byť ešte omnoho väčší.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

História

Ako o veľkom množstve plemien sa nevie presný historický vývoj. Ako inak, keď sa zmiešal ten pes s tamtým bez nejakého ladu a skladu. Predpokladá sa, že tieto psy vznikli krížením európskych a indiánskych rybárskych psov. Obdobný variant psa mali už Vikingovia v 10. storočí. Aj napriek tomu ako sa veľmi podobajú na bernardíny či pyrenejské horské psy, kvôli vzrastu psa. Ich najbližšie príbuzenstvo je labradorský retríver.

Tie síce spadajú pod Anglicko a nie Kanadu (ako je to u novofundlanďana), avšak tiež vznikli na Newfoundlande.

Nenájdeme len čiernu variantu psov, ale aj hnedú a čiernobielu – tej sa hovorí landseer. To je uznané samostané plemeno.

V 18. Storočí sa prvé psy objavili už aj v Európe. Boli to síce ešte drobci – len 60 cm v kohútiku. Takže až po pričinení európskej populácie sa stal z novofundlanďana pes, akého poznáme teraz.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

História je plná príbehov o Novofunlandskom plemene. V roku 1802 Lewis a Clark cestovali so psom menom Seaman po celej Amerike. Na tejto expedícii mal plniť funkciu lovca a strážneho psa. Svoju úlohu si dokonale splnil, pretože sa mu podarilo zachrániť životy obidvoch mužov pred nebezpečným byvolom. Na druhej strane sú to aj dokonalí rodinní psíkovia, ktorí sa potrebujú hrať a dostatočne vybehať. Majú obrovskú kapacitu pľúc, ktorá pomáha jednak pri záchranárskych misiách, no na druhej strane musíte počítať aj s tým, že vás môžu veľmi rýchlo vyčerpať.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Vzhľad psa

Ako ste si už určite všimli nie je to žiaden krpec. Kohútiková výška u psa dosahuje až 71 cm a hmotnosť sa vie vyšplhať až na 68 kg. Jeho váha a veľkosť napovedá, že sa jedná o molosoidné plemeno psa. Hlavným rozdielom medzi pohlaviami je mohutnosť kostry. U sučiek je samozrejme jemnejšia a nie je stavaná masívne.

Srsť novofundlanďana je dvojitá s hustou podsadou (na vrchu je krycia srsť). V zime je to veľký obláčik. A lete trochu menší obláčik.

Najbežnejším sfarbením je čiene avšak vyskytuje sa aj hnedé prevedenie u ktorého sú povolené biele fľaky (samozrejme nie cez polovicu tela).

Na labkách sa nachádzajú aj plávacie blany. Preto je to ešte výkonnejší plavec.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Novofunlandský pes a jeho povaha

Dobrák od kosti. To je novofundlanský pes. Prekypuje priateľskou a tolerantnou povahou. Vie sa prispôsobiť rôznym okolnostiam. Sem tam môže byť oriešok výcvik. Občas si pes rozmýšľa či povel splniť. Avšak s dostatočnou motiváciou a odhodlaním sa naučí celú škálu povelov.

Môžete chovať iné zvieratá a pes nemáva problémy to zvládnuť. Bude koexistovať spolu s mačkami či hydinou. Aj iné psy by nemali byť problém. Len nečakajte, že tento obrík bude skvelý strážca. To mu až tak nejde. No nepriateľa odstraší svojím výzorom – ala som veľký čierny zlý pes. Často stačí len táto vlastnosť. To, že by sa dal uplatiť len milým slovom netreba rozkrikovať.

Pri molosoch to už býva tak – aktívne v mladosti a útlm v starobe. Netreba zabúdať na fakt neskorého dospievania u týchto obrov. Trošku im to trvá no. Takže požítajte s tým, že do dvoch rokov to bude šteniatko mysľou ale s váhou približne 60+ kg.

Dokonca sa tieto psy hodia aj pre začiatočníkov. Len je potrebné mať trpezlivosť s výcvikom. Každé plemeno potrebuje výcvik a výchovu. Nečakajte od nich výkony ovčiakov v poslušnosti, ale kompromis nájdete vo výchove vždy. Sem tam strácajú pozornosť.

Foto od boredpanda
Foto od boredpanda

Starostlivosť o novofunlandského psa

Za mňa to nie je náročný pes na starostlivosť. Musíte ale počítať s pravidelným vyčesávanim srsti, množstvom stravy, zmenšujúcou sa veľkosťou miesta na gauči či posteli.

Ale každý človek má inú mierku. S čím sa budemusieť počítať je finančná stránka veci.

Kvalitné krmivo a samozrejme veterinár. Samozrejmosťou by mali byť kvalitné granule určené pre veľké plemená psov, prípadne dnes už rozšírená strava BARF. U nej si dať pozor na správny pomer makroprvkov a mikroprvkov.

Psy nevyžadujú extra veľký pohyb a prispôsobia sa potrebám majiteľa. Len od nich nečakajte výkony v agility alebo v podobnom športe. Skôr ich berte zaplávať k rieke, jazeru, moru…no to je v podstate skoro jedno, aká vodná plocha to bude. Tým im urobíte najväčšiu radosť.

V zime im zima rozhodne vonku nebude. Len im doprajte pobyt aj s rodinou. Teda chlpáčovi umožnite byť aj s vami nie len v koterci na záhrade. Ono slovo ,,rodinný´´ v jeho charakteristike nie je pre nič za nič. Blízky kontakt vyžaduje.

Pokiaľ nechcete mať zo psa len domaseda, čo púšťa chlpy. Môžete sa venovať záchranárskemu výcviku. A zrazu bude vedieť pes loviť topiacich sa ľudí.

Foto od boredpanda

Slovo na záver

Snažte sa využiť plný potenciál plemena. Ak chcete najvernejšieho veľkého rodinného psa, ste rozhodne na správnom mieste. Novofundlanský pes bude milovať vás, deti, iné zvieracie druhy a aj iné psy. Pokiaľ sa budete chcieť venovať psiemu športu a vybrali ste si toto plemeno – tak zvoľte takú činnosť, ktorá je mu najbližšia. Plávanie. V najrôznejších podobách. Záchranársky vodný výcvik je to pravé orechové. Pričom je to aktivita, ktorá nie je až tak náročná na pohybový aparát tak veľkého psa.

Prečítajte si viac o psích plemenách ako Husky či Doberman

Na našich stránkach píšeme o psích plemenách. Prečítajte si napríklad

  • Sibírsky husky – Akú má husky povahu? Všetko, čo potrebujete vedieť o starostlivosti.
  • Doberman – Je naozaj tak nebezpečný ako sa na prvý pohľad zdá? Vedeli ste, že existuje aj biely doberman? Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť o dobermanoch.

Zdroj

Veronika Lokšová
Volám sa Veronika. Študujem Veterinárnu hygienu a ekológiu v Brne. Zaujímam sa o životné prostredie a udržateľný spôsob života. Medzi moje najobľúbenejšie kratochvíle patrí jazda na koni, venčenie mojej kólie a fotografovanie prírody.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre