Epidemiologická situácia sa zhoršuje. Nové rozdelenie okresov schválila vláda vo štvrtok, 16. septembra. Nový Covid automat bude platný od 20. septembra, pričom v bordovej fáze budú 4 okresy. 

Zdroj: pixabay

Podľa Covid automatu bude v bordovej fáze obmedzený pohyb po 21:00 hodine. „Núdzový stav pre obmedzenie pohybu v týchto okresoch sa nebude zavádzať,“ povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. K tejto informácii tiež dodal, že jednotlivé samosprávy po dohode s regionálnymi hygienikmi budú môcť obmedziť otváracie hodiny prevádzok, pohyb osôb či účasť na hromadných podujatiach.

Kvôli zhoršujúcej sa epidemiologickej situácii bude okres Bardejov v bordovej farbe s platnosťou už od piatka, 17. septembra. V druhom stupni ohrozenia budú tiež okresy Krupina, Rožňava a Skalica. Počet okresov v červenej farbe, čiže v prvom stupni ohrozenia, stúpol na 27. V zelenej fáze budú od pondelka len štyri okresy, a to Dunajská Streda, Medzilaborce, Pezinok a Poltár. 

Zdroj: korona.gov

Vláda okrem nového Covid automatu schválila aj nový režim na hraniciach. Slovensko bolo doteraz v oranžovej farbe, no od pondelka bude režim na hraniciach v prvom stupni, čiže v zelenej farbe. Znamená to, že na vnútorných hraniciach Slovenska budú prebiehať len náhodné kontroly

A ako bude ďalej vyzerať epidemiologická situácia na Slovensku? Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský povedal, že na konci septembra môžeme očakávať denný prírastok pozitívnych prípadov v rozpätí od 1500 do 3000 ľudí. V nemocniciach počítajú s 500 až 750 hospitalizovanými pacientami, pričom aktuálne je 80% pacientov nezaočkovaných. Predpokladá sa, že miera plnej zaočkovanosti bude na konci mesiaca medzi 43 a 44 percentami. Minister sa vyjadril, že očkovanie pokračuje nedostatočným tempom. 

ZDROJ: korona.gov, RTVS

 

 

 

 

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.