Nový druh asfaltu zahŕňa využívanie plastov a cesty sú niekoľkokrát trvácnejšie ako bežné asfaltové cesty

909

Tak toto je skvelá iniciatíva. S cieľom znížiť negatívny vplyv plastového znečistenia na našu planétu, spoločnosť zo Spojeného kráľovstva s názvom MacRebur prišla s revolučným riešením. Ide totiž o to, že využíva plastový odpad na opravu ciest. Tento nápad je nielen veľmi šetrný k životnému prostrediu, ale vytvára aj cesty, ktoré sú pevnejšie a majú oveľa dlhšiu trvácnosť, ako bežné asfaltové cesty.

Táto myšlienka sa zrodila v čase, keď generálny riaditeľ Toby McCartney pracoval v južnej Indii pre charitu. Táto charitatívna organizácia pomáhala ľuďom, ktorí pracovali na skládkach ako zberači. Časť zozbieraného plastu následné roztavili a využívali na vyplnenie výmoľov na ceste. Tento nápad následne prevzal, zveľadil a začala sa ním zaoberať práve Tobyho firma. Vďaka tejto technológii možno životný cyklus bežne používaného materiálu obsiahnutého v bežnom asfalte predĺžiť pomocou plastovej odpadovej zmesi, ktorú spoločnosť vyrába. Znižuje tak aj množstvo fosílneho paliva použitého v procese, čo je vynikajúce pre životné prostredie.

Ide o jednoduchý koncept s ohromujúcimi výsledkami. V zásade vytvárajú zmes z plastových odpadov, granulujú ju a pridávajú do asfaltového betónu, ktorý sa používa na asfaltovanie ciest. Na tento účel ale nie je možné použiť všetky druhy plastov. Daný plast musí byť označený ako odpad, takže nesmie ísť o nový ani recyklovaný plast. Výroba asfaltu si vyžaduje veľké teplo, no použitý plast sa musí topiť pri špecifickej teplote. Cesty vybudované touto technikou sú tiež lacnejšie, pretože používajú odpad, ktorý nemá žiadnu hodnotu. Len by predstavoval ďalšie zbytočné náklady na prepravu. Malo by ich mesto, ktoré by muselo odpad previesť na skládku.

Plastové cesty verzus bežné cesty

Cesty, ktoré obsahujú plasty, vyzerajú rovnako ako bežné cesty, sú však flexibilnejšie. Z tohto dôvodu lepšie zvládajú každodenný vplyv počasia. Tieto cesty sú o 60% pevnejšie a vydržia až trikrát dlhšie, čo taktiež znižuje výskyt trhlín aj výmoľov.

Tento spôsob budovania ciest je možné aplikovať nielen na cesty, ale aj na parkoviská, diaľnice, letiskové či závodné dráhy. Iniciatívy, ako je táto, nám ukazujú, že je možné urobiť viac pre záchranu toho, čo zostalo z našej planéty a zároveň priniesť pozitívny prístup k udržateľnejšej budúcnosti.

Zdroj

Foto: Facebook

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre