“Čiara” alebo “Neom” – to sú názvy, pod ktorými poznáme nový koncept mesta plánovaný v Saudskej Arábii. Mesto by malo na púšti zaberať rozlohu 34 km², vysoké by malo byť 500 metrov a široké 200 metrov. Nebude mu chýbať nič z normálnych miest – budú tu domy, podniky, parky a množstvo iného.

Zdroj: eBaumsWorld

Plány predpokladajú, že ľudia budú schopní sa z jedného konca mesta na druhý premiestniť asi za 20 minút. Všetko, čo potrebujú, budú mať pár metrov od domu. Mesto bude poprepájané cestičkami a tunelmi. Vonkajšie strany by mali tvoriť zrkadlá odrážajúce vysoké teploty z púšte.

 

Korunný princ Mohammed Bin Salman uviedol, že celé mesto bude získavať energiu z obnoviteľných zdrojov. S výstavbou plánuje začať do roku 2030, aj keď ho mnohí varujú, že to bude trvať skutočne dlho.

Takisto uviedol, že Čiara je koncept komunít budúcnosti, v ktorých budú ľudia žiť bez akýchkoľvek ciest, áut a emisií.

Zdroj: eBaumsWorld

Aj keď je pôvodný zámer voči Zemi dobrý, mnohí sa obávajú, že pre tento projekt prídu o domov domorodí obyvatelia, čo spôsobí viac škody ako osohu.

Zdroj: eBaumsWorld

Aktivista Alya al-Huwaiti uviedla: “ Spraví všetko pre to, aby to navonok vyzeralo, že sa snaží zo Saudskej Arábie spraviť civilizovanú krajinu. To však nie je pravda, pretože civilizovaná krajina by nemala toľko väzňov, nezabíjali by ľudí a nenútili ich, aby sa vysťahovali zo svojich domovov.”

Zdroj

Foto: eBaumsWorld

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.