Mali ste niekedy tak vytrvalého šéfa, ktorý vám neprestajne posielal správy a telefonoval vám aj po pracovnej dobe? V Portugalsku je vďaka novému zákonu toto správanie nezákonné. 

Krajina nedávno zaviedla zákon, ktorý zakazuje zamestnávateľom kontaktovať zamestnancov telefonicky, správou či e-mailom mimo ich bežných pracovných hodín. Zákon hovorí, že zamestnávateľ musí rešpektovať súkromie pracovníka. Akékoľvek porušenie tohto zákona predstavuje priestupok, ktoré môže viesť k pokute. 

Portugalsko pristúpilo k tomuto kroku z toho dôvodu, že pandémia prinútila množstvo ľudí pracovať z domu. V rámci tohto zákona tiež platí, že zamestnávatelia budú musieť pracovníkom uhrádzať výdavky, vrátane akéhokoľvek zvýšenia účtov, ako je elektrina a plyn, ktoré im môžu vzniknúť pri práci z domu. 

Zdroj: pxHere

Portugalská socialistická vláda tiež navrhla ďalšie výhody pre zamestnancov pracujúcich z domu, medzi ktoré patrí aj to, že zamestnávatelia nebudú môcť týchto zamestnancov monitorovať. Myslíte si, že by niečo podobné mohlo v budúcnosti fungovať aj na Slovensku? 

ZDROJ

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.