Je čas, kedy možno mnohí z vás bilancujú svoj starý rok a rozmýšľajú čo mohli spraviť lepšie, ktoré dni boli nezabudnuteľné či už z toho pozitívneho hľadiska, alebo naopak. Tak či onak, starý rok je už takmer za nami a je potrebné sa pozerať dopredu. Keďže už o malú chvíľu tu máme Nový rok, pripravili sme si pre vás niekoľko zaujímavosti o tomto dni.

fireworks fotografia
Foto od nickgesell

Fakt č. 1: Prvá z každoročných novoročných osláv Nového roka na Times Square sa udiala vďaka otvoreniu budovy pre noviny New York Times v roku 1904. Tejto oslavy sa zúčastnilo viac ako 200 000 ľudí.

Fakt č. 2: Američania vypijú na Nový rok okolo 360 miliónov pohárov šumivého vína.

Fakt č. 3: S tradičným novoročným bozkom začali Rimania.

Fakt č. 4: Nový rok je pre deti v japonskom meste Akita desivý. A to kvôli miestnej tradícii nazývanej Namahage, počas ktorej sa muži obliekajú za démonov a zámerne strašia deti.

Fakt č. 5: Keď máte na sebe počas Nového roka v Taliansku červené spodné prádlo považuje sa to za šťastie.

Fakt č. 6: V Španielsku majú v každej domácností tradíciu, že sa počas prvých 12 sekúnd Nového roka zbavia 12 hrozien. Hrozno predstavuje každý mesiac v roku.

Fakt č. 7: Starovekí Babylonci oslavovali tento deň v marci. Nový rok sa im totiž zhodoval s príchodom jari. Oslavovali 12 dní a venovali sa najmä modlitbám.

Fakt č. 8: Antarktída usporadúva každoročný novoročný hudobný festival. Podujatie sa koná v McMurdo Station.

Fakt č. 9: Bizarné no pravdivé. Rok v Etiópii má 13 mesiacov. Čiže momentálne sú ako keby o niekoľko rokov pozadu a zaujímavé je tiež, že Nový rok oslavujú 11. septembra.

Fakt č. 10: V roku 2010 plánovala samovražedná atentátnička teroristický útok v Moskve na Silvestra, no nepodarilo sa jej to. Dostala správu od mobilného operátora s prianím šťastného nového roka len pár hodín pred plánovaným útokom. Keďže v tej chvíli nastal „samovražedný čas“, zavraždila iba seba a nikoho iného.

Fakt č. 11: Rusi oslavujú Nový rok dvakrát, a to 1. a 14. januára.

Fakt č. 12: Reykjavík (hlavné mesto Islandu), ponúka jedno z najväčších ohňostrojových predstavení na svete. A väčšinu ziskov z predaja využívajú na financovania záchranných akcií v krajine.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.