Klimatizácia významne prispieva k emisiám oxidu uhličitého, aj preto sú ľudia nútení hľadať nejaké iné alternatívy. Jednou z nich môže byť aj nový biely náter, ktorý je možné použiť na budovy a dokáže zmierniť potrebu postupov náročných na energiu.

Foto od Pixabay Ilustračné

Nedávna štúdia zistila, že nový typ tejto bielej farby dokáže odrážať až 95,5% slnečného žiarenia. To znamená, že takéto budovy môžu mať vnútornú teplotu až o 1,7°C nižšiu ako je teplota okolitého vzduchu. Svetová rada pre ekologické budovy tvrdí, že osvetlenie, vykurovanie a chladenie budov je zodpovedné za 28% emisií CO2. Nový náter je tak vôbec prvý, ktorý umožní, aby teploty vo vnútri klesli pod teplotu okolitého vzduchu. Dokáže teda nahradiť klimatizáciu.

Farba má tieto vlastnosti vďaka rôznym časticiam uhličitanu vápenatého. Rôzne veľkosti častíc sú schopné rozptýliť slnečné žiarenie. Podrobnosti o novom nátere boli publikované v časopise Cell Reports Physical Science a profesor Xiulin Ruan vysvetlil teóriu, ktorá za tým stojí: „Slnečné svetlo je zložené zo širokého spektra vlnových dĺžok a každá z častíc dokáže efektívne rozptýliť iba jednu vlnovú dĺžku, preto sme sa rozhodli použiť rôzne veľkosti častíc. Je to dôležitá súčasť celého systému, ktorá nakoniec vedie k veľmi vysokej odrazivosti.“

Verí sa, že farba bude užitočná pri použití najmä na budovách ako sú dátové centrá, kde je dôležitá regulácia tepla. A aj kvôli tomuto faktu má farba patent a už teraz značný záujem výrobcov. Ak farba dokáže konzistentne udržiavať nižšiu teplotu v budove ako je okolitý vzduch aj bez použitia klimatizácie, tak postupne sa môže stať bežnou praxou, že ju budú aplikovať na budovy vo veľkom.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.