Nový variant koronavírusu vznikol podľa informácií kombináciou už existujúcich variantov delty a omikronu. Objavili ho na Cypre a za týmto  objavom stojí tím vedcov Cyperskej univerzity pod vedením profesora biologických vied Leondiosa Kostrikisa, ktorý ho nazval deltakron. 

Podľa najnovších informácií však deltakron neexistuje, pretože je len výsledkom chybnej analýzy spôsobený kontamináciou skúmanej vzorky. „Prvotné analýzy ukazujú, že ide o technickú chybu laboratória,“ vyjadril sa na Twitteri grécky epidemiológ Gkikas Magiorkinis, pričom sa s jeho názorom stotožňuje aj slovenský virológ Boris Klempa. 

Na údajný nový kombinovaný variant má podobný názor aj Maria Van Kerkhoveová, popredná epidemiologička zo Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Deltakron je pravdepodobne len výsledkom kontaminácie počas sekvenovania,“ uviedla epidemiologička na sociálnej sieti Twitter. 

„V prípade deltrakronu všetko nasvedčuje tomu, že k rekombinácii vôbec nedošlo a k zdaniu takejto rekombinácie prišlo vplyvom laboratórnej kontaminácie počas procesu sekvenovania vzoriek,“ vyjadril sa k situácii Klempa.

„Kompletné vírusové genómy SARS-CoV-2 sa sekvenujú tak, že sa sekvenuje viacero prekrývajúcich sa kratších úsekov a až následne sa z týchto kratších sekvencií, už len počítačovo, vyskladá kompletný genóm,“ vysvetľuje. 

Na Cypre došlo k tomu, že jeden konkrétny úsek z variantu omikron bol skombinovaný s ostatnými úsekmi z variantu delta a tým vznikol falošný dojem, že ide o spomínanú rekombináciu.

Zdroj: flickr

K takejto chybe môže dôjsť v laboratóriu, ale mala by byť odhalená pri výstupnej analýze. Podľa Klempu bola práve táto časť analýzy podcenená v cyperskom laboratóriu. 

ZDROJ

 

 

Lucia Gajdošová
Volám sa Lucia a som študentkou marketingu na Fakulte masmediálnej komunikácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Popri štúdiu sa rada venujem foteniu, vytváraniu obsahu na sociálnych sieťach a spievaniu. Baví ma spoznávať nové miesta, športovať, nakupovať a neohrdnem ani seriálu na Netflixe, či dobrej knihe.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.