Domáce násilie je veľkým problémom v mnohých krajinách. No na Novom Zélande je to ešte o niečo horšie. A práve preto sa vláda rozhodla konať. Táto krajina sa práve stala prvou na svete, kde pre obete domáceho násilia schválili platenú dovolenku.

Každý pracovník, ktorý je vystavený domácemu násiliu, má nárok na 10-dňovú platenú dovolenku, aby mohol podniknúť potrebné kroky na oslobodenie sa od násilníka. Aby obeť mala čas ochrániť svoju rodinu či už odsťahovaním sa, alebo tým, že postúpi právne kroky. Obeť nie je povinná preukázať dôkazy o násilí.

domestic violence fotografia
Foto od [Daniela Brown Photography]
Legislatíva, ktorá bola tento týždeň schválená, vstúpi do platnosti v apríli. Poslankyňa Jan Logie posledných sedem rokov strávila prácou nad týmto opatrením, aby sa dostalo do platnosti. Predtým, ako sa stala političkou totiž pracovala v útulku pre týrané ženy.

„Súčasťou tejto iniciatívy je aj celospoločenská reakcia. Nezvaľujeme všetky práce na políciu, ale uvedomujeme si, že všetci máme nejakú úlohu pri pomoci obetiam. Je to tiež o zmene kultúrnych noriem,“ povedal Logie.

Zákonodarcovia dúfajú, že táto iniciatíva bude prvým z mnohých krokov, ktoré sa príjmu v záujme pomoci obetiam domáceho násilia na Novom Zélande. Práve v tejto krajine zažívajú v súčasnosti najvyššiu mieru domáceho násilia, vyššiu než v akejkoľvek inej rozvinutej krajine.

„Domáce násilie nerešpektuje rozdiel medzi prácou a životom. Obrovské množstvo výskumov nám preukázalo, že veľké množstvo násilných partnerov prenáša svoje násilie aj na pracovisko,“ povedala Logie. „Buď tým, že násilníci strážia svojho partnera neustálym e-mailovaním, telefonátmi alebo vyhrážaním sa jemu, či jeho kolegom. “ Vláda, zdá sa, veľmi dobre chápe tento veľký problém a aj to, že vôbec nie je jednoduché sa z neho dostať. Tento krok je veľmi pozitívnym signálom do budúcna a ak sa k nemu budú pridávať nové účinné zmeny v legislatíve, určite to výrazne pomôže obetiam domáceho násilia.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.