Podľa nového výskumu sa v priebehu nasledujúcich piatich rokov úrovne oxidu uhličitého (CO2) na Zemi zvýšia na najvyššiu úroveň za posledných 3,3 miliónov rokov. Štúdia vedcov z univerzity v Southamptone odhaduje, že v atmosfére našej planéty bude v roku 2025 viac CO2 ako v najteplejších časoch pliocénu spred 3,3 miliónov rokov.

Tím vedcov podrobne opísal svoju prácu, ktorá zahŕňala štúdium chemického zloženia malých fosílií o veľkosti špendlíkovej hlavy a tie boli odobraté z hlbokomorských sedimentov v Karibskom mori. Následne použili údaje, ktoré zhromaždili, aby mohli vykonať rekonštrukciu koncentrácie CO2 v zemskej atmosfére počas obdobia pliocénu – kedy teploty okolo 3°C boli v skutočnosti teplejšie ako dnes, ľadovce boli menšie a globálna hladina mora bola vyššia. Znalosť o CO2 v minulosti je veľmi zaujímavá, pretože nám hovorí, ako klimatický systém, ľadovce a hladina mora predtým reagovali na zvýšené hladiny CO2.

Vedci dokázali zistiť ako sa hladiny CO2 menia každých 3 000 až 6 000 rokov. Thomas Chalk, spoluautor štúdie povedal, že takéto štúdie a výsledky pomôžu zistiť ako Zem reaguje na pôsobenie CO2. „Pozoruhodný výsledok, ku ktorému sme dospeli je, že počas najteplejších čias pliocénu bolo v atmosfére 380 až 420 častíc na milión CO2. Je to podobné dnešnej hodnote, pretože tá je momentálne na úrovni 415 častíc, čo ukazuje, že už sme na úrovniach, ktoré boli v minulosti spojené s teplotou a hladinou mora výrazne vyššou ako dnes.

Za posledných 10 rokov sa úrovne CO2 každý rok zvýšili približne o 2,4 ppm, čo by znamenalo, že ak to bude takto ďalej pokračovať, tak o tých päť rokov budú úrovne CO2 ešte výrazne vyššie ako počas obdobia pliocénu.

 

 

 

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.