Táto svetoznáma väznica už síce nefunguje, no stále je zaujímavá. Najviac sa preslávila tým, že bola postavená na ostrove, kde sa dalo dostať iba po vode alebo vzduchom. V roku 1934, odkedy začala fungovať, sa stala federálnym väzením. Behom jej 29 rokov tam boli uväznení aj takí známi kriminálnici ako Al Capone, Robert Franklin Stroud (prezývaný ako vtačí muž Alcatrazu). Väznicu zatvorili 21. februára v roku 1963, pretože jej prevádzkovanie bolo oveľa drahšie, než prevádzkovanie akýchkoľvek iných väzníc v tom období. Bolo oveľa jednoduchšie postaviť nové a tradičné väzenie na súši, ako platiť údržbu a všetky potrebné výdavky okolo Alcatrazu.

Alcatraz fotografia
Photo by BKD

Al Capone hral v tamojšej kapele na bendžo

Notorický gangster, ktorý patril medzi prvých väzňov tejto väznice, dostal povolenie hrať v kapele. A tá mala vystúpenia každú nedeľu. Jeho cela vyzerala takto:

Al Capone fotografia
Foto od freestock.ca ♡ dare to share beauty

Oficiálne sa nepodarilo z Alcatrazu nikomu uniknúť

Aj keď je zaznamenaných celkovo 36 pokusov o útek, z toho bolo až 23 väzňov chytených, 6 zastrelených a 2 sa utopili. Zvyšných 5 síce nebolo nikdy nájdených, no predpokladá sa, že sa utopili. Frank Morris a bratia John a Clarence Anglinovci, ktorí sa takisto pokúšali o útek v roku 1962, dokonca inšpirovali filmárov. Tí neskôr natočili film s názvom „Útek z Alcatrazu“ a odvysielaný bol v roku 1979.

Al Capone fotografia
Photo by bezale

6 rokov po uzatvorení väznice obsadili ostrov americkí aktivisti

Skupina približne 100 indiánskych aktivistov na čele s Mohawk Richarda Oakes prevzala ostrov v októbri 1969. Demonštranti požadovali, aby sa Alcatraz zmenil na univerzitné a kultúrne centrum. Za ostrov údajne zaplatili 24 dolárov v perlách, čo bola vlastne rovnaká hodnota, akú údajne zaplatili v roku 1626 holandskí usadlíci.

Al Capone fotografia
Foto od cliff1066™

Prví väzni boli vojenskí zajatci 

V roku 1840 bola väznica venovaná na vojenské účely. Americká armáda tam však umiestila prvých vojenských zajatcov až v 50. rokoch 19. storočia. Väznica bola taktiež použitá k uväzneniu domácich Američanov, ktorí mali pozemkové nezhody s federálnou vládou. Umiestnení tam boli aj americkí vojaci, ktorí odstúpili z vojny.

Al Capone fotografia
Photo by BKD

Alcatraz bol domovom prvého majáku na Pacifickom pobreží

Malý, no na pobreží vtedy najvyšší maják na vrchole skalnatého ostrova postavili v roku 1854. Ostrov sa tak stal prvým svojho druhu na západnom pobreží Spojených štátov.

Al Capone fotografia
Foto od kasio69

Najhorších zločincov neväznili automaticky v Alcatraze 

Alcatraz nebol sídlom iba pre tých, ktorí mali na konte najviac násilných činov alebo ohavných zločinov, ale aj tých, ktorí nedodržiavali predpisy vo federálnych väzniciach, podplácali stráže a pokúšali sa o úteky. Výlet do Alcatrazu ich mal prinútiť dodržiavať pravidla tak, aby sa mohli vrátiť do federálnych zariadení.

Al Capone fotografia
Foto od dsmoljanovic

Bolo možné doplávať k brehu

Federálni úradníci mali spočiatku pochybnosti, že unikajúci väzni by mohli prežiť pri pokuse o preplávanie na pevninu cez chladné vody. Prvý odvážlivec, John Paul Scott sa v roku 1962 namazal krémom a plával k brehu. Po tom, ako dorazil ku Golden Gate Bridge bol taký vyčerpaný, že ho polícia objavila v šoku. Dnes, stovky triatlonistov prepláva takmer 2,5 km dlhú trať na každoročnej udalosti s názvom „Útek z Alcatrazu“.

Alcatraz triatlon fotografia
Foto od mat79

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.