Solárne farmy neriešia iba potrebu obnoviteľnej energie, ale stávajú sa aj výborným miestom pre zachovanie biotopu stále sa zmenšujúcej populácie opeľovačov. Predpokladá sa, že obnoviteľná energia bude neustále naberať na sile. Amerika sa zaviazala, že do roku 2050 pridá viac ako 2 500 000 solárnych zariadení, ale aj fariem. 

Foto od FotografoAficionado

Ekológovia stále viac využívajú pôdu v blízkosti solárnych panelov na vysádzanie kvetov, ktoré sú rozhodujúce pre prežitie včiel medonosných či motýľov. V auguste skúmal tím z oddelenia energetiky USA potenciálne prínosy solárnych panelov pre opeľovačov v rôznych zariadeniach, kde využívajú práve slnečnú energiu. Zistili, že oblasť okolo solárnych panelov je ideálnym miestom pre rastliny, ktoré priťahujú včely a iný rovnako prospešný hmyz.

Podobná štúdia v Spojenom kráľovstve podporila tieto zistenia, pričom uviedla, že “solárne farmy majú pozitívny vplyv na biodiverzitu pre rad rastlinných a živočíšnych druhov v kombinácii s vhodným plánom obhospodarovania pôdy. Ťažia z toho predovšetkým rastliny, dôležité trávy, motýle, včely a čmeliaky.”

Niektoré farmy v USA už začali s vysádzaním dôležitých rastlín v blízkosti solárnych panelov. Výskumníci budú aj naďalej sledovať, ako sa tento krok vyplatí. Zatiaľ sa však zdá, že to bude jedno z tých správnych riešení pre budúcnosť.

Zdroj

Zanechať komentár

avatar
  Subscribe  
Upozorniť