Kanál dlhý takmer 200 kilometrov je v obrovských problémoch. Suezský prieplav je jedným z najdôležitejších svetových obchodných vodných ciest, no aktuálne spôsobuje ťažkosti 200 000 ton vážiaca prepravná loď Ever Given.

Loď vlastní taiwanská spoločnosť, no je registrovaná v Paname. Okrem toho, že zablokovala celú šírku kanála, spôsobila vylodenie viac ako 100 člnov. Ide totiž o jedno z najväčších plavidiel na svete o čom svedčia aj úctyhodné rozmery, pričom jej dĺžka predstavuje 400 metrov a šírka 55 metrov.

Loď v čase, kedy sa zasekla, bola súčasťou konvoja spolu s ďalšími 20 plavidlami. Na prekonanie prieplavu jej zostávalo už len niečo vyše 6 kilometrov, keď smerovala na sever a stratila silu. Spoločnosť, ktorá plavidlo vlastní sa vyjadrila, že ju zasiahol náhly silný vietor, kvôli ktorému narazila s trupom o plytčinu.

Dr. Dal Mercogliano, námorný historik sa nechal počuť, že tento incident môže mať obrovské následky pre svetový obchod a že ide o najväčšie plavidlo, ktoré kedy uviazlo na plytčine Suezského prieplavu. „A ak ju nedokážu odtiahnuť počas prílivu, tak budú musieť začať s odstraňovaním nákladu,“ dodal na záver.

 

Zdroj

Foto: youtube, Facebook

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.