Viac ako 20 afrických krajín sa spojilo, aby mohlo zrealizovať medzinárodnú misiu, ktorej cieľom je vybudovať mohutnú stenu zo stromov. Celá táto stena sa tiahne naprieč africkým kontinentom a už po viac ako desaťročnom pôsobení sa podarilo dosiahnuť prvé veľké úspechy.

Foto od youtube

Projekt výsadby stromov, ktorý nazvali „Veľký zelený múr Afriky“, sa tiahne približne 8 000 kilometrov po južnom okraji Sahary od východu po západ celého kontinentu. Región bol ešte v sedemdesiatych rokoch bujnou oázou zelene, no rast populácie, neudržateľného obhospodarovania pôdy a klimatických zmien zmenilo oblasť na neplodnú a degradovanú zem. Po desaťročiach politickej spolupráce spustilo tento odvážny projekt 11 krajín ešte v roku 2007. K iniciatíve sa od tej doby pridalo ďalších 10 krajín. Hoci táto stena je v súčasnosti dokončená len asi na 15%, dramatickým spôsobom stihla ovplyvniť všetky krajiny, ktoré sa do tohto zapojili.

V Nigérii sa obnovilo viac ako 5 miliónov hektárov degradovanej pôdy, približne 12 miliónov hektárov stromov bolo vysadených v Senegale, ďalších niekoľko miliónov hektárov pôdy sa podarilo obnoviť v Etiópii a to sú len niektoré z úspechov. Medzi vedľajšie produkty obnovenej krajiny patria taktiež mnohé podzemné studne, ktoré sú plné pitnej vody, vidiecke mestá s dodatočnými zásobami potravín, ale aj nové zdroje práce a tým pádom príjem pre dedinčanov.

Pokračovanie vývoja múru je v súčasnosti podporované množstvom medzinárodných vlád a skupín na ochranu prírody z celého sveta a akonáhle bude múr dokončený, pôjde o najväčšiu živú štruktúru na planéte – trikrát väčšiu ako Veľký bariérový útes. „Existuje mnoho divov sveta, ale Veľký zelený múr bude jedinečný a zapíše sa do histórie,“ povedal Dr. Dlamini Zuma, predseda Komisie Africkej únie. „Spoločne môžeme zmeniť budúcnosť afrických komunít v Saheli,“ dodal.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.