V severnej časti USA sa odohralo niečo zvláštne. Svedkami zaujímavých úkazov na oblohe bolo hneď niekoľko ľudí, ktorí neverili vlastným očiam. O svietiacich žiarach na oblohe, ktoré vyzerajú ako z nejakého scifi filmu, by si mnohí mohli myslieť, že sú mimozemského pôvodu, ale nie je to tak.

Foto od Facebook

Je to síce zaujímavé, no v skutočnosti majú tieto žiary pozemský pôvod. Podľa americkej meteorologickej služby La Crosse Wisconsin k týmto úkazom dochádza počas chladných, pokojných zimných rán, keď teploty klesnú aspoň pod -12 stupňov Celzia. V takýchto podmienkach sa ľadové kryštály vznášajú v oblakoch vysoko vo vzduchu a zároveň blízko pri zemi, aby ich bolo vidieť. 

Tieto svetelné „stĺpy“ sa vytvoria tak, že na kryštály svietia buď pouličné lampy, mesiac alebo slnko a na ich pozadí, akoby nahrádzali tieň, sa vytvoria svetelné žiary. Čím vyššie sú kryštály na oblohe, tým je dlhšia samotná žiara. Meteorológ Bill Taylor sa vyjadril takto: „Bolo to akoby som sa pozeral na polárnu žiaru, pretože tieto svetelné stĺpiky sa odrážali, pohybovali a menili vzhľad“.

Tieto svetelné žiary vidieť najčastejšie na jeseň a v zime, teda v časoch, kedy klesajú teploty dostatočne nízko na to, aby na oblohe mohlo niečo takéto vzniknúť.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.