Sledovanie dieťaťa a jeho vývoj je vždy dobrodružstvo. Aj keď sa veci môžu v priebehu života často komplikovať, v každom kroku – v dobrom aj zlom je lekcia. Rafaelovi bol diagnostikovaný ťažký autizmus a hoci sa jeho rodičia sa na začiatku zľakli, tak vedeli, že musia podporovať svojho syna. Chlapček však časom dokázal prekvapiť svojimi výnimočnými schopnosťami učiť sa, pretože už v siedmich rokoch hovorí viac ako 9 jazykmi a tiež skladá vlastné piesne. 

Nepríjemná diagnóza

Rafael mal už 2 roky a 8 mesiacov, no nevedel povedať ani jedno slovo. Keďže je to nezvyčajné, tak jeho rodičia sa začali o chlapca obávať a ukázalo sa, že právom. Preto sa napokon rozhodli navštíviť neuropediatra. Diagnóza lekára úplne zmenila ich životy – Rafael trpel vážnym neverbálnym autizmom. Nechceli však rezignovať, preto sa poradili s ďalšími 3 lekármi. Diagnóza však zostala rovnaká.

Spočiatku to bolo komplikované, pretože rodičia presne nevedeli, čo je autizmus a ako sa k tomu postaviť. Postupne však zistili, že najdôležitejšou vecou bolo podporiť svojho syna a pomôcť mu nájsť najlepšiu verziu seba samého. Popri tom sa učili, ako sa vysporiadať s celou situáciou.

Fascinovaný jazykmi

Rafael začal navštevovať hodiny terapie, ale ani po niekoľkých mesiacoch nepreukazoval žiadny pokrok. V súvislosti s týmto problémom lekári odporučili rodičom, aby mu umožnili používať tablet a zistili tak, či sa o niečo zaujíma.

Raz pri prehliadaní YouTube sledoval chlapec videá v portugalčine, keď mu odrazu YouTube prehral pieseň v angličtine. „V tom okamihu som videla Rafaelove oči žiariť kvôli tomu, čo sledoval a počúval. Vtedy som vedela, že sa niečo zmenilo,“ povedala jeho matka. Od toho dňa ho fascinovali cudzie jazyky. Začal sa ich učiť. Chlapček má neuveriteľnú pamäť, takže dokáže veľmi rýchlo kódovať iné jazyky a má talent ich bezchybne vyslovovať.

Hovorí a počíta deviatimi jazykmi 

Rafael hovorí viac ako 9 jazykmi, a to vrátane portugalčiny, angličtiny, španielčiny, japončiny, ruštiny, francúzštiny, nemčiny a ďalšími. Študuje spôsobom, že najskôr sa zameria iba na jeden jazyk a keď sa ho naučí, začne študovať ďalší. Väčšina jeho spontánnej komunikácie a vtipov je v angličtine, pretože tento jazyk je jeho obľúbený. Aj keď Rafael a jeho rodina žijú v Brazílii a hovoria po portugalsky, mnohí si myslia, že je Američan a portugalčinu sa učí. Rafael na druhej strane príliš nemá rád nemčinu.

Keď hovorí španielsky, smeje sa, pretože to považuje za veľmi komický jazyk. Pokiaľ ide o angličtinu a počuje niekoho, že urobil chybu, tak sa mu pokúsi pomôcť vylepšiť jeho výslovnosť.

Je zanietený hudbou a nástrojmi

Rafaelove zručnosti presahujú aj do umenia. Má rád klavír, klávesy, xylofón a bicie. Nedávno začal navštevovať hudobné kurzy a už po 3 hodinách sa naučil veci, ktoré ostatní ľudia dokážu zvládnuť tak za 3 alebo 4 roky. Skladá si vlastné piesne a niekedy hrá v mestských parkoch. Jedným z jeho obľúbených umelcov je speváčka Raffa Torres.

Jeho matka verí, že mať dieťa s autizmom znamená vždy sa učiť ako vidieť veci inak.  „Musíte veriť v potenciál svojich detí, bez ohľadu na ich situáciu. Študujte ich, aby ste ich mohli podporovať a verte svojej intuícii. Ak má vaše dieťa autizmus, nemusí to byť bremeno, ale môže to byť možnosť neustále sa učiť. Ak ste šťastní, láskaví a starostliví, môžete preniesť tieto pocity na vaše dieťa, ktoré sa nakazí vašou radosťou,“ poznamenala hrdá matka Juli.

Budúcnosť plná očakávaní

Aj keď Rafael nikdy nespomenul, čo by chcel v budúcnosti robiť, jeho matka verí, že by sa možno mohol stať prekladateľom, aby využil svoje výnimočné jazykové znalosti. Na druhej strane, jeho záujmy okolo technológie, hudby a videohier by ho mohli naviesť k práci na niečom, čo súvisí s jeho záľubami. „Neviem, ako to bude, žijem a užívam si každý deň tým najlepším možným spôsobom. Nech je to čokoľvek, budem po jeho boku bez ohľadu na to, ako alebo akým smerom sa nás život uberie,“ uviedla Juli.

Rafaelova mama dokonca plánuje vydať v roku 2020 knihu, v ktorej sa podelí o príbeh svojho syna so svetom.

 

Zdroj

Foto: Brightside

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.