Vedci zistili, že takzvané lesy duchov vypúšťajú do ovzdušia emisie. A ako? Nuž, údajné majú tieto stromy svoje vlastné prdy. Lesy nachádzajúce sa v Severnej Karolíne tak vnášajú do výrazu skleníkové plyny úplne nový význam. A k emisiám údajne dochádza po tom, čo strom odumrie.

Vedci vykonali štúdiu v pobrežných mokradiach štátu. „Tieto mŕtve stojace stromy vypúšťajú do ovzdušia emisie a stále s nimi treba rátať. Nie je toho síce veľa, ale aj ten najmenší prd sa počíta,“ povedala hlavná autorka štúdie Melinda Martinez. Išlo o štúdiu celkom piatich lesov, ktoré sa nachádzajú na polostrove Albemarle-Pamlico Peninsula. A zistili, že zatiaľ čo pôda bola v skutočnosti zodpovedná až za 4-krát vyššie emisie, tak aj mŕtve kmene stromov stále vypúšťali emisie.

Tieto zistenia poskytujú komplexnejší obraz vzťahu medzi stromami, ktoré sú považované za kľúčové pri znižovaní emisií skleníkových plynov absorpciou oxidu uhličitého, a prostredím. A do budúcna sa očakáva, že množstvo takýchto lesov-duchov ešte porastie aj vzhľadom na zvyšovanie hladín morí a extrémne podmienky, ktoré spôsobujú nehostinné podmienky pre stromy. Podľa štúdie je teda takýto les obeťou klimatických zmien a súčasne prispievateľom.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.