Keď sa človek naučil vyrábať oblečenie, ktoré sa trochu podobá tomu nášmu súčasnému, naskytla sa otázka, ako sa vyrovnať s jeho znečistením? A práve z tohto logického dôvodu vznikol koncept a proces prania bielizne, ktorý má ale veľmi zaujímavé pozadie.

Budete veľmi prekvapení, čo všetko ľudia a rôzne národy považovali za ideálne prostriedky na čistenie odevov.

Zemiaky, mliečne výrobky alebo para

Nielen u nás, naše staré mamy máčali špinavú bileizeň vo veľkých kadiach, do ktorých sa hádzali horúce kamene. Podobne k tomuto procesu pristupovali aj iné východné krajiny. Na bielenie a čistenie odevov sa používali odvary z fazule a zemiakov, fermentované mliečne výrobky alebo citrónová šťava.

Nakoľko bol ale proces prania dosť dlhý a namáhavý, pralo sa iba detské oblečenie, posteľná a spodná bielizeň. Pokiaľ ide o košele a ťažké šaty, tie sa na niekoľko hodín zavesili nad paru vychádzajúcu z hrncov v kuchyni a potom sa jednoducho znova použili. Veľmi často sa tiež na pranie v minulosti prekvapivo používal popol, pretože dokonale údajne zvýšil teplotu vody a rozžiaril bielu bielizeň.

Mimochodom, spomínanú, no možno trochu inú paru s veľkou obľubou začínajú na šetrné pranie používať aj dnešné najmodernejšie práčky.

Hinduistom stačili na pranie kamene

V starovekej Indii bolo pranie odevov výlučne záležitosťou muža a v niektorých oblastiach to pretrváva dokonca dodnes, pretože to nie je jednoduchý proces. Hinduisti si totižto búchali oblečenie do obrovských kameňov. Rovnakým spôsobom sa to dialo aj v iných častiach sveta.

V starovekom Grécku sa pranie podobalo procesu výroby vína. Vykopali si jamy v hlinenej pôde, naliali do nich horúcu vodu a po vloženej špinavej bielizni šliapali nohami. Morské vlny na okruhliakoch bielizeň potom dokonale opláchli.

Prvú alternatívu mydla používali Egypťania

Starí Egypťania najčastejšie používali na umývanie sódu, ktorú získavali odparením vody zo sódových jazier. Vedeli však už aj to, ako sa vyrába mydlo. Hovoria o tom zdroje z druhého tisícročia pred naším letopočtom. Tie potvrdzujú, že Egypťania zmiešali v určitých pomeroch živočíšny tuk, popol z rias a sódu, aby si vytvorili mydlo na pranie.

Podobne na čistenie špinavej bielizne využívali aj iné dary a produkty prírody. Veľmi dobre sa im údajne osvedčil na pranie včelí vosk a šťava z niektorých rastlín.

Starí Rimania zasa na pranie oblečenia, i keď bolo veľmi jednoduché a strohé, používali plstenú hlinu, ktorá veľmi dobre absorbovala mastnotu.

Podobne to bolo aj so sušením, ktoré dnes veľmi jednoducho spolu s praním vyrieši moderná práčka so sušičkou. V minulosti stačila jedna šnúra alebo sa veci rozložili priamo na zem.

Tak čo poviete, zvládli by ste to takto aj vy?

Zdroj obrázkov:

united photo studio / Shutterstock.com

Africa Studio / Shutterstock.com

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.