Existujú ľudia, ktorí sa nenarodili preto, aby sa starali len o svoje blaho, ale preto, aby mohli pomáhať iným. A to do takej miery, že častokrát ohrozujú aj svoje vlastné zdravie. Za všetky svoje činy boli ocenení dvaja hrdinovia resp. hrdina a hrdinka. Nobelovu cenu za mier za rok 2018 získal Denis Mukwege a Nadia Murad vďaka ich snahe ukončiť sexuálne násilie páchané počas ozbrojených konfliktov. Držitelia tohto ocenenia významne prispeli k zameraniu pozornosti nielen na boj proti zločinu, ale zamerali sa na rovnako dôležité – liečenie obetí.

Foto od youtube

Nadia Murad je dokonca taktiež obeťou vojnových zločinov, ktoré zažila na vlastnej koži. Odmietla prijať sociálne kódexy, ktoré vyžadovali, aby ženy mlčali a hanbili sa za zneužívanie, ktorému boli vystavené. Ukázala neobvyklú odvahu, keď hovorila o svojich vlastných utrpeniach a hovorila aj v mene iných obetí. Dr. Denis Mukwege zas bojoval v nebezpečnom prostredí po celé desaťročia, aby pomohol a stále pomáha bývalým obetiam vojnového násilia. 

Foto od youtube

Je to naozaj pozoruhodný človek, to, čo robí pre ostatných je neuveriteľné. Dr. Mukwegeho je zbožný muž, ktorý na istom stretnutí povedal, že chce urobiť rukami to, čo jeho otec povedal slovami: urobiť svet lepším miestom. A naozaj to dokázal aj stále dokazuje. Jeho 400-lôžková nemocnica Panzi je majákom liečenia a nádejou pre ženy, ktoré sú traumatizované po niekoľkých rokoch vojny. Tvrdí sa, že demokratická republika Kongo je najhoršie miesto na svete pre ženy. On a jeho zamestnanci pracujú denne aj v noci, aby tieto obete liečili, a to telesne aj duševne.

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.