Modré svetlo ovplyvňuje naše každodenné životy čoraz viac.  Nie je vyslovene škodlivé. Vďaka modrému svetlu dokážeme ostať produktívny a dodržiavať prirodzený cyklus spánku a bdenia. Problém vznikol až vtedy, keď sme sa naučili modré svetlo produkovať umelo.

Počítače, televízia, smartfóny tieto všetky zariadenia vyžarujú modré svetlo, ktoré nám neskôr v noci bráni zaspať. Preto vznikli rôzne filtre a okuliare proti modrému svetlu. Čo hovoria skúsenosti a recenzie užívateľov na internete? Naozaj okuliare, ktoré majú aktívny filter modrého svetla zlepšujú kvalitu vášho života? Zozbierali sme pre vás najčastejšie recenzie a skúsenosti doma aj v zahraničí.

okuliare proti modrému svetlu
Photo by TheBetterDay

Skúsenosti s okuliarmi proti modrému svetlu doma:

Keďže sú takéto okuliare ešte celkom novinka na slovenskom trhu, je vcelku problematické nájsť relevantné recenzie a skúsenosti. Známe optiky samozrejme píšu na svojich blogoch, že produkt, ktorý predávajú funguje.

Rovnako sú na tom aj bloggeri, ktorí výmenou za luxusnú značku okuliarov napíšu recenziu. Nemôžme povedať, že sú takéto skúsenosti relevantné pre koncového zákaznika. Ide skôr o reklamu a marketing.

Na diskusných fórach sa objavujú skúsenosti skôr s výrobou okuliarov nie s ich efektom na koncové zdravie alebo kvalitu života zákazníka. Z nich vieme vyčítať, že cena okuliarov proti modrému svetlu sa pohybuje na Slovensku od 30 EUR. Bohužíaľ, nič viac.

Recenzie okuliarov proti modrému svetlu v zahraničí:

Zahraničný trh je samozrejme o niekoľko rokov napred a tak skúsenosti s týmto produktom vieme nájsť napríklad na sociálnej sieti reddit. Tam sa v téme, či okuliare proti modrému svetlu vôbec fungujú vyjadrilo niekoľko užívateľov. Ich postrehy  a recenzie sú nasledovné:

  • Okuliare proti modrému svetlu fungujú mierne dobre
  • Niektorí odporúčajú skôr rôzne aplikácie a filtre na modré svetlo v PC
  • Štúdie sú podľa užívateľov rozporuplné (niektoré sú za iné proti )

Zaujímavá skúsenosť je od študenta optometrie, ktorý sa podobne na základe štúdia vyjadril, že tieto okuliare si vyžadujú ďalší výskum. Niektorí užívatelia odporúčajú zakúpiť lacnejšie okuliare proti modrému svetlu aby si užívateľ vyskúšal či majú zmysel alebo nie.

Záver

Okuliare na pc alebo proti modrému svetlu sú pomerne nový produkt nielen u nás ale aj v zahraničí. Preto je nedostatok skúseností a zároveň nedostatok štúdií, ktoré by potvrdzovalo ich efektivitu. Môžete siahnuť po lacnejších okuliaroch a tak si otestovať ich efekt. Ak máte podozrenie na vážnejšie ochorenie zraku alebo sú vaše oči priveľmi namáhané je vždy lepšie nechať sa vyšetriť odborníkom a dodržiavať prestávky pri pozeraní do monitora alebo používaní smartfónu.

 

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.