Olivový olej vyrábaný lisovaním olív a extrahovaním ich oleja má mnoho foriem a použití. Okrem toho, že väčšina ľudí používa olivový olej ako prísadu do šalátov, čím ďalej tým viac sa do pozornosti dostáva aj jeho kozmetické využitie, a to najmä pre jeho schopnosť zvlhčovať a vyživovať tvár a pleť. Kvalitný olivový olej určený na kozmetické účely kúpite u tohto overeného predajcu.

olivovy olej na tvár

Výhody olivového oleja na tvár alebo pleť

Jedna štúdia zistila, že keď vedci aplikovali olivový olej na kožu myší, ktoré boli vystavené ultrafialovým lúčom, ktoré by mohli spôsobiť rakovinu, olivový olej skutočne pôsobil v boji proti rakovinotvorným bunkám. Výskyt nádorov bol výrazne nižší u myší, ktorým bol na kožu nanesený olivový olej.

 

Je bohatý na vitamíny

Podľa Medzinárodnej rady pre olivy, olivový olej obsahuje mnoho vitamínov, medzi nimi A, D, K a vitamín E. Vďaka týmto vitamínom, ktoré podporujú zdravie pokožky je olivový olej pre pleť veľmi výhodný.

Má antioxidačné vlastnosti

Olivový olej zaradzujeme medzi antioxidanty, čo znamená, že môže pomôcť predchádzať alebo zvrátiť poškodenie pokožky ultrafialovým žiarením spôsobujúcim rakovinu. V porovnaní s ostatnými druhmi tukov a olejov, ktoré ľudia bežne konzumujú, olivový olej obsahuje vysokú koncentráciu zložky nazývanej skvalén. Je to práve skvalén, ktorý dodáva olivovému oleju antioxidačné vlastnosti.

Hydratuje aknóznu pokožku a bojuje proti baktériám

V prípade, že trpíte sklonom k akné, mydlo vyrobené z olivového oleja by vám mohlo pomôcť zmierniť jeho príznaky a to vďaka jeho schopnosti ničiť baktérie, ktoré akné spôsobujú. Olivový olej je tiež známy tým, že vyživuje a hydratuje pokožku.

 

Ako olivový olej na tvár alebo pleť používať?

Olivový olej je často používaný ako prísada do prípravkov na umývanie tváre. Existujú kozmetické prípravky, ktoré majú základy z olivového oleja. Olivový olej možno tiež nájsť v niektorých mydlách, sprchových géloch alebo telových krémoch.

Taktiež je možné použiť olivový olej ako zvlhčovač bez akýchkoľvek prísad a to tak, že ho nanesiete priamo na pokožku. Následne môžete prebytočný olej odstrániť uterákom alebo handričkou. Obzvlášť užitočné môže byť použitie olivového oleja potom, čo ste boli vystavení slnku alebo ste sa popálili.

Prípadné riziká

Aj keď môže byť olivový olej v niektorých ohľadoch prospešný, iné štúdie naznačujú, že ak máte citlivú pokožku, obzvlášť mastnú pokožku alebo kožné problémy, ako je dermatitída, v takýchto prípadoch olivový olej nemusí byť tou najlepšou voľbou.

Jedna štúdia zistila, že olivový olej skutočne zhoršuje niektoré kožné ochorenia u dospelých. Rodičom sa odporúča, aby sa vyhýbali používaniu olivového oleja v prípade malých detí.

Ak máte citlivú pokožku, je vhodné, ak si pred aplikáciou olivového oleja na tvár urobíte test na alergiu. Malé množstvo prípravku, ktorý plánujete použiť, si potrite predlaktím. Ak do 24 až 48 hodín nezaznamenáte žiadnu reakciu, malo by byť jeho používanie bezpečné.

Iná štúdia uvádza, že používanie prírodných olejov, vrátane olivového, na dojčatá môže v skutočnosti prispieť k tomu, že sa im neskôr v živote vyvinie ekzém. To platí najmä vtedy, ak máte v rodinnej anamnéze ekzém.

Olivový olej patrí medzi ťažké oleje a nie je ľahko absorbovaný do pokožky. Prebytočný olej si vždy utrite, aby ste predišli upchávaniu pórov alebo zachytávaniu baktérií. Vyberte si vysokokvalitný výrobok, ktorý neobsahuje prísady ani chemikálie.

Na záver

V prípade, že sa chystáte na tvár použiť olivový olej, nezabudnite, že na kvalite záleží. Dávajte si pozor na rôzne olejové zmesi ktoré sa výrazne líšia  od čistého olivového oleja. Jedna štúdia zistila, že niektoré populárne značky olivového oleja nespĺňajú skutočné normy olivového oleja.

Olivový olej sa môže počas prepravy zničiť a to v prípade, ak je vystavený nadmernému teplu, svetlu alebo kyslíku. Kvalitu olivového oleja môže tiež ovplyvniť, ak sa pri jeho výrobe používajú poškodené alebo prezreté olivy alebo ak je olej nesprávne skladovaný. Na fľaši s olivovým olejom vyhľadajte štítok s certifikáciou Medzinárodnej rady pre olivy. A keď používate olivový olej na tvár, najskôr vyskúšajte reakciu pokožky na olivový olej na malej časti pokožky.

Užitočné zdroje:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22995032

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26551528

https://www.healthline.com/health/olive-oil-benefits-face

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.