Omán – malá krajina nachádzajúca sa v juhovýchodnej časti Arabského polostrova, je plná nádherných prírodných divov, architektonických krás i ďalších zaujímavosti. Avšak, existuje aj veľa vecí, ktoré nie sú až také známe. Ak vás táto krajina zaujíma a chcete sa o nej dozvedieť viac, neprestávajte čítať.

oman fotografia
Foto od fransoopatrick

Fakt č. 1: Je zaujímavé, že Omán je tzv. „slobodnou teroristickou“ krajinou, čiže terorizmus tam neexistuje a nepraktizuje sa.

Fakt č. 2: Verte tomu alebo nie, je to tiež krajina, kde takmer neexistuje zločin.

Fakt č. 3: V krajine vyprodukujú až 900 000 barelov ropy denne. Je to ropná veľmoc.

Fakt č. 4: Známy Mountain Dew je najpredávanejším nápojom v Ománe.

Fakt č. 5: Obyvatelia tejto krajiny nepoznajú daň z príjmov, pretože sa tam neplatí. Malá čiastka z príjmov sa však vypláca na sociálne zabezpečenie.

oman fotografia
Foto od falco

Fakt č. 6: Ak chcete kúpiť alkohol, musíte mať na to licenciu. Ešte bizarnejší fakt je, že Ománci môžu minúť na alkohol maximálne 10% zo svojho mesačného príjmu.

Fakt č. 7: Až do roku 1970 v krajine neexistovali žiadne hotely. No dnes je cestovný ruch hlavným odvetvím v Ománe.

Fakt č. 8: Omanský týždeň končí už v piatok. Nasledujúce roky však plánujú presunúť víkend na piatok a sobotu.

Fakt č. 9: Najväčšia mešita v Ománe – veľká mešita sultána Qaboosa – bola postavená z 300 000 ton indického pieskovca. Stavali ju šesť rokov a štyri mesiace.

Fakt č. 10: S výnimkou mesta Muscat neuvidíte ženy bežne sa pohybovať po uliciach. Ománske ženy sú totiž vo všeobecnosti povinné zostávať doma a starať sa o domácnosť.

oman fotografia
Foto od sharonang

Fakt č. 11: V Ománe je zvykom, že sa ženy stretávajú s inými ženami pri príležitosti narodenia v rodine. Zatiaľ čo v čase smrti sú to muži, ktorí sa zúčastňujú pohrebu.

Fakt č. 12: V krajine nájdete jeden z najstarších trhov na svete – Mutrah Souq.

Fakt č. 13: V kopcoch severného Ománu je ešte stále viac ako 100 hrobov, ktoré sa datujú do obdobia 3000 – 2000 rokov pred Kristom. Tieto hroby spolu tvoria jeden z najväčších prehistorických pozemkov pre pochovávanie ľudí na svete.

Fakt č. 14: Zložka najcennejšieho parfumu na svete – Amouage – sa vyrába práve v tejto krajine.

Fakt č. 15: Omán je najstarší nezávislý štát v arabskom svete.

oman fotografia
Foto od Rettenberg

Zdroj

Avatar
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.