Oolong čaj, tiež známy ako Wu-long, je populárny vďaka svojim účinkom podporujúcim chudnutie a zrýchlenie celkového metabolizmu. To však predstavuje iba jednu z jeho mnohých výhod. Avšak práve vďaka tomuto pozitívnemu účinku na chudnutie sa tento čaj stáva súčasťou stravovania mnohých ľudí.

čaj oolong

 

Aký je to čaj typu Oolong?

Čaj sa vyrába z rastliny Camellia sinensis, prevažne v čínskych provinciách Fujian a Guangdong a na Taiwane. Jeho špecifický typ je určený stupňom oxidácie, teda chemickou reakciou, ktorá sfarbí čajové listy na čierno. Proces výroby čaju Oolong je jedinečný, a preto sa aj jeho celkové vlastnosti líšia od čierneho alebo  zeleného čaju. Môžeme ho zaradiť niekde medzi neoxidovaný zelený čaj a plne oxidovaný čierny čaj.

Vtipným faktom je, že doslovný preklad oolongu je „čierny drak“, čo môže byť vďaka tomu, že listy tancujú ako drak ponorený vo vode, alebo je názov odvodený od čiernych hadov, ktoré sa niekedy vinú okolo konárov čajovníka.

Podobne ako zelený čaj, aj Oolong obsahuje približne 31 mg kofeínu na 10 ml čaju, čo je o niečo menej ako čierny čaj a o niečo viac ako biely alebo žltý čaj. Môže sa to však líšiť od konkrétnej skupiny čaju, ktorý pijete, ako aj času, teploty či intenzity varenia čaju.

Prínosy Oolong čaju pre zdravie majú svoju históriu v minulosti. Podľa čínskej tradície, Oolong čaj má za úlohu pomáhať pri chudnutí/ úprave hmotnosti, redukovať hladinu cukru a inzulínu v krvi a podporovať zdravie srdca a funkcie mozgu.

ako vyzera čaj oolong

Ako Oolong čaj podporuje chudnutie?

Možno sa čudujeme, čo je na Oolong čaji také jedinečné, že jeho pitie napomáha regulácii hmotnosti. Odpoveď nájdeme v celkovom zložení čaju a zlúčeninách v ňom obsiahnutých.

Existujú dva hlavné spôsoby, ako znížiť telesnú hmotnosť:

  • zvýšenie výdaja energie
  • a spomalenie vstrebávania živín, vrátane tukov a sacharidov.

Oolong čaj pomáha oboma spôsobmi.

Čaj oolong je plný antioxidantov, a preto pomáha zvyšovať rýchlosť metabolizmu až o desať percent, a to vedie k väčšiemu spaľovaniu kalórii. Tieto antioxidanty ako aj kofeín obsiahnutý v čaji, pomáhajú spaľovať tuky efektívnejšie a posilňujú celkový imunitný systém.

Ďalším účinkom čaju je celkovo znižovanie chuti a regulovanie hladiny cukru v krvi. Polymerizované polyfenoly, ktoré sú prítomne v čaji oolong, pomáhajú tiež zvyšovať celkovú rýchlosť metabolizmu, čo podporuje chudnutie. Polyfenoly tiež pomáhajú vstrebávať tuky v tele a znižujú hladinu cholesterolu. Je to preto, že molekula polyfenolu aktivuje enzým lipáza, ktorá je zodpovedná za zníženie LDL cholesterolu.

Oolong čaj pomáha zlepšovať celkové trávenie, čo napomáha udržiavať celkovú telesnú hmotnosť. Je to kvôli jeho antiseptickým vlastnostiam, ktoré pomáhajú zabíjať všetky škodlivé baktérie, čo vedie k celkovému zdraviu a dobrému fungovaniu tráviaceho systému. Čaj má zároveň zásaditú povahu a to pomáhaj aj pri upokojení vredov a iných problémov.

Oolong čaj je sám o sebe bez kalórií, a preto je považovaný za zdravý nápoj. Dodá vám energiu a pomôže spáliť viac kalórií.

listy
Takto vyzerá spracovaný čaj oolong. Najkvalitnejší je ten, ktorý kúpite sypaný a balenie obsahuje celé listy.

Čím sa líši Oolong čaj od zeleného čaju pri chudnutí?

Rozdiel medzi Oolong čajom a zeleným čajom je v jeho spracovaní. Každý čaj je po zbere zelený. Zelený čaj sa zahrieva, aby sa tak zastavila prirodzená enzymatická reakcia listov. Po jeho vysušení, listy zeleného čaju sa zrolujú so zámerom rozbiť bunkovú štruktúru.

Čajové listy oolongu sa trhajú, starostlivo udržiavajú pod kontrolovanými podmienkami a nechajú sa oxidovať. Tieto listy nie sú zámerne lámané, takže väčšina bunkovej štruktúry je nedotknutá.

Oolong čaj je prospešnejší pri podpore chudnutia, pretože obsah kofeínu a EGCG je v zelenom čaji oveľa vyšší ako v čaji oolong. Tiež koncentrácia polymerizovaných polyfenolov je významne vyššia v oolong čaji ako v zelenom čaji.

Prečítajte si tiež: Aké účinky má čaj matcha?

Ako si pripraviť Oolong čaj na chudnutie?

Na prípravu môžete použiť čajové vrecúška alebo čajové listy oolong. V kombinácii so zeleným čajom môžete zvýšiť celkový vplyv čaju na chudnutie.

  • Prípava Oolong čaju pomocou čajových vrecúšok

Vezmite 1 šálku horúcej vody a ponorte do nej čajové vrecúško. Šálku prikryte podšálkou a nechajte 2 až  minúty lúhovať. Vyberte čajové vrecúško a čaj vypite.

  • Príprava Oolong čaju pomocou čajových lístkov (bez čajového sitka)

Zmiešajte lyžičku čajového prášku v pohári s horúcou vodou. Máčajte asi 10 až 15 minút. Čaj preceďte a nechajte mierne vychladnúť.

  • Príprava Oolong čaju pomocou čajových lístkov (s čajovým sitkom)

Na sporáku zohrejte vodu na 90 až 100 °C. Nalejte vodu do pohára. Naplňte čajové sitko jednou alebo dvoma čajovými lyžičkami čaju oolong. Vložte do pohára a nechajte lúhovať 2 až 6 minút .

  • Príprava Oolong čaju so zeleným čajom

Vezmite  šálku horúcej vody. Pridajte do nej sypaný čaj oolong a zelený čaj. Nechajte lúhovať  minút. Vylúhovaný čaj preceďte a pomaly popíjajte.

Ako často by som mal piť Oolong čaj?

V prípade, že chcete znížiť vašu telesnú hmotnosť, mali by ste piť Oolong čaj dvakrát denne. Ubezpečte sa však, že jeho spotreba nie je príliš veľká, aby vám naopak, pitie čaju neprinieslo nepriaznivé účinky na váš organizmus.

Pretože čaj obsahuje značné množstvo kofeínu, konzumácia príliš vysokého množstva čaju oolong môže spôsobiť mierne až závažné vedľajšie účinky ako zvracanie, hnačky, závraty, nervozita, problémy so spánkom, nepravidelný srdcový rytmus, bolesti hlavy, žalúdočné ťažkosti a podobne.

Oolong čaj obsahuje tiež prírodné fluoridy, a preto by sa malo zabrániť jeho nadmernej konzumácii, pretože zvýšenie fluoridov v tele môže spôsobiť skeletálnu fluorózu.

Kde si Oolong čaj kúpiť?

Čaj oolong je všeobecne dostupný v obchodoch alebo si ho môžete objednať online. Ak ste citlivý na kofeín, pitie Oolong čaju môže byť tá lepšia voľba ako čierny čaj alebo káva.

 

Užitočné zdroje:

https://www.verywellfit.com/can-oolong-tea-help-break-down-fat-while-you-sleep-5095714

https://teakruthi.com/blogs/tea-break/how-to-drink-oolong-tea-for-weight-loss#section-4

 

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.