Hoci je to veľmi intímna téma, patrí medzi každodenné činnosti. Pozrite si, ako vyzerala osobná hygiena a iné skrášľovacie procedúry v minulosti. Trúfli by ste si žiť v tej dobe?

1. Kúpeľne

V staroveku predstavovali kúpeľne len diery v rohoch miestností. Až prvé civilizácie priniesli predmety z kameňa s dierami naplnenými pieskom. V starom Ríme bol postavený prvý kanalizačný systém. V stredoveku úroveň osobnej hygieny opäť poklesla – ľudia používali medené nádoby a ich obsah vylievali na ulice. Aristokrati používali porcelánové nádoby. Našťastie, v období renesancie vybudovali európania poriadny kanalizačný systém a prvý splachovací záchod vynašli v roku 1590.

2. Prezervatív

V roku 1494 doniesla Kolumbova americká výprava do Európy nečakaný darček – syfilis. Stačilo pár rokov a všetky európske krajiny boli postihnuté týmto ochorením. Bolo mnoho pokusov o ochranu, s prvým prezervatívom však prišli až v 17. storočí.

3. Interrupcie

Ženy používali na prerušenie tehotenstva ostré predmety, ako napríklad ihlice, vešiak alebo vreteno. Okrem toho existovali aj jedovaté látky – do plodov sa pichal napríklad jód, glycerín alebo ortuť. Samozrejme, malo to negatívny dopad na matku aj plod.

4. Holenie

Tradícia tejto činnosti pochádza zo starovekých čias. Hlavným dôvodom vzniku boli parazity a jediný spôsob, ako sa ich zbaviť, bolo holenie. Muži používali rôzne pomôcky, ako napríklad ulity, nože, blato, vosk, oheň, rozličné elixíry, dýky, sekery aj šable. Väčšinou sa zverovali do rúk holičom.

5. Tampóny

V starovekom Egypte používali dámy drevené tampóny obalené papyrusom. V starovekom Ríme to boli vatové tampóny. V stredovekej Európe používali látkové obväzy. Situácia sa zmenila až počas 1. svetovej vojny, kedy začali sestričky používať látku absorbujúcu krv.

6. Ústna hygiena

Kedysi sa kefky vyrábali z dreva – na jednej strane boli štetiny na umývanie, na druhej strane bol ostrý koniec, ktorý slúžil ako dnešná zubná niť. V Európe sa dlho zuby neumývali, pretože to považovali za nemiestne. Postoj k umývaniu zubov sa zmenil až v 17. storočí, kedy vyšla kniha o ústnej hygiene, kde boli kazy opísané ako “zubné červy.” V roku 1780 začala masová produkcia zubných kefiek. V 20. storočí sa začali vyrábať kefky so syntetickými štetinami, v ktorých sa nemohli zdržiavať baktérie.

7. Dezodorant

Prvé látky proti poteniu začali vyrábať už v staroveku. Boli nimi špeciálne aromatické oleje. V Ázii sa používala soľ. V Európe bol prvý parfum vynájdený v 16. storočí, zatiaľ čo s prvým dezodorantom prišli až v roku 1880 v Spojených štátoch.

8. Žehlenie vlasov

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lost In History (@lostinhistorypics)

K tomu asi nemáme čo povedať. Používali obyčajnú žehličku.

9. Maska z kociek ľadu ako pomoc pri opici

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lost In History (@lostinhistorypics)

Zdroj

Foto: Brightside

Ivana Božiková
Zdravím, volám sa Ivana a študujem filológiu v Banskej Bystrici. Rada čítam, píšem, zisťujem a vymýšľam, cestujem, spoznávam, smejem sa a nepohrdnem ani dobrým jedlom. Teší ma!

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.