Ostrov Pingelap má len 250 obyvateľov, no až 10% populácie je úplne farboslepých a toto je dôvod

3050

Predstavte si, že ste obklopení farebným svetom, ale nie ste schopní vnímať ho v plnej sláve. Je to smutné, no aj realita pre ľudí, ktorí sú farboslepí. Nie každý má totiž to šťastie mať zdravý zrak. Ale viete si predstaviť ostrov, na ktorom žije iba pár stoviek obyvateľov a 10% obyvateľstva je úplne farboslepých? Nuž, toto je realita na ostrove Pingelap, ktorý sa nachádza v Tichomorí. Navyše nejde o typickú farbosleposť, ale obyvatelia ostrova vidia svet čierno-bielo.

pingelap fotografia
Foto od The British Library

Zvláštny ostrov

Atol Pingelap pozostáva z troch ostrovov a pokrýva rozlohu 455 hektárov, pričom najširšie miesta sú od seba vzdialené len 4 km. Má svoj vlastný jazyk, ktorým rozprava drvivá väčšina obyvateľov. Nachádza sa v Tichom oceáne a je súčasťou štátu Pohnpei. Pozostáva síce z troch ostrovov, no len Pingelap je obývaný. Ostrov má tropické podnebie a teplé rovnomerné teploty po celý rok. Zrážok je tam veľmi veľa, vyskytujú sa po celý rok.

Trápi ich farbosleposť

Najpozoruhodnejším aspektom ostrova je to, že 10% jeho populácie je úplne farboslepá a údajne je to dôsledok veľkej katastrofy, ku ktorej došlo ešte v roku 1775. V roku 1775 Pingelap spustošil smrtiaci tajfún zvaný „Lengkieki“ a zabil väčšinu ostrovanov. Po búrke a hladomore, ktorý nasledoval, mal ostrov iba 20 obyvateľov. Jeden z pozostalých, ktorý bol v tom čase zároveň vládcom, sa považuje za nosiča génu, ktorý sa v súčasnosti nazýva „CNGB3“. „Tento gén sa nachádza v chromozóme 8 a je zodpovedný za jednu z najbežnejších foriem tyčového monochromatizmu. Je známe, že táto recesívna genetická porucha spôsobuje úplnú farebosleposť alebo úplnú achromatopsiu,“ vyjadril sa odborník.

Predpokladá sa, že kultúrny a geografický izolacionizmus viedol ku vzťahom a tým aj rozmnožovaniu sa medzi blízkymi členmi rodiny. Je zaujímavé, že nosič génu touto poruchou netrpel. Známky achromatopsie sa neobjavili až do štvrtej generácie, ktorá ostrov osídlila po tajfúne. Šiestou generáciou bolo ochorenie rozšírené u 4,9% populácie.

Štúdie

Ľudia, ktorí majú túto poruchu, majú navyše problémy so slnečným žiarením. Ich nočné videnie je však oveľa silnejšie ako u ľudí, ktorí nemajú achromatopsiu. Po viac ako 30-ročnom výskume v oblasti ostrova Pingelap a jeho populácie vedci našli odpoveď v roku 2000. Genetici Irene Hussels Maumenee a Olof Sundin z Lekárskej fakulty Johns Hopkins University testovali DNA 32 ostrovanov, z ktorých bolo 50% farboslepých. Po niekoľkých testoch a štúdiách boli konečne schopní rozpoznať gén zodpovedný za ich stav.

Pingelap Atoll je dodnes predmetom záujmu genetikov po celom svete. Kombinácia malého genofondu a pomerne rýchleho rastu populácie spôsobila na ostrove neobvyklú achromatopsiu. Ako sme spomínali vyššie, 10% populácie ostrova je slepých. V porovnaní napríklad so Spojenými štátmi je to obrovský rozdiel, keďže v USA je farboslepých iba 0,003% ľudí.

 

Zdroj

Zuzana Kostelníková
Ahojte, volám sa Zuzana, keďže ešte študujem na vysokej škole, presnejšie na fakulte verejnej správy, tak mám aj dostatok voľného času. Ten venujem najmä vám - čitateľom a to tým, že sa vám snažím prinášať tie najzaujímavejšie a najaktuálnejšie informácie z celého sveta, ale aj z domova. Okrem písania mi môj voľný čas zaberá motorka, mám rada šport, šoférovanie a ako každá žena milujem nakupovanie.
Odoberať
Upozorniť na
Meno alebo prezývka
Nie je povinný
Pre správne fungovanie komentárov spracúvame cookies, prezývky a e-maily používateľov

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre