Osvetlenie kúpeľne je neraz považované za nedôležité a na zozname našich priorít sa nachádza až niekde na konci. Avšak s čoraz väčšími a komplikovanejšími kúpeľňami je dôležitý aj správny dizajn osvetlenia kúpeľne, aby bol priestor využitý čo najlepšie a zároveň, aby ste v kúpeľni vytvorili útulnú a príjemnú atmosféru.

Kľúčom k úspechu je vytvorenie rôznych vrstiev osvetlenia pomocou viacerých svetelných zdrojov, od osvetlenia časti okolo zrkadla až po osvetlenie zvýrazňujúce jednotlivé dekoračné prvky vašej kúpeľne. Na trhu existuje tiež široká škála produktov od osvetlených zrkadiel s integrovanými LED svetlami, až po rôzne nástenné svietidlá. Skvelým spôsobom, ako zvýšiť flexibilitu osvetlenia vašej kúpeľne, je zabudovanie stmievacích spínačov. Tie umožňujú ľahko regulovať osvetlenie a vytvárať tak v kúpeľni dokonalú atmosféru počas dňa.

svetlo do kúpeľne

Koľko svetla potrebujete v kúpeľni?

Osvetlenie v kúpeľni by malo byť dostatočné na vykonanie všetkých úloh. Kúpeľne sú v súčasnosti miestnosti, kde trávite omnoho viac času ako kedysi. Preto tak budete chcieť vytvoriť v nich príjemnú atmosféru. V tomto prípade je flexibilita osvetlenia dôležitá. Tú vám pomôžu zabezpečiť stmievače. Rozhodnúť sa tiež budete musieť medzi teplým a chladným svetlom. Kúpeľne si neraz vyžadujú jasnejšie biele svetlo pre lepšiu viditeľnosť či jasnosť a zároveň dodávajú kúpeľni pocit čistoty.

 

Zóny osvetlenia v kúpeľni

Kúpeľňa sa skladá z rôznych zón osvetlenia podľa toho, ako ďaleko je jednotka osvetlenia od zdroja vody. To určuje, aké svietidlo je možné v tej ktorej časti kúpeľne bezpečne použiť.

Zóna 0

Do tejto zóny patrí oblasť vane a sprchovacieho kúta, kde sa osvetlenie pravidelne ocitá vo vode. Všetky tu nainštalované zariadenia musia byť nízkopäťové s maximálnym napätím 12 voltov. Stupeň ochrany v tomto prípade je IP 67 alebo IP X7. Osvetlenie kúpeľne v tejto časti je skôr estetické ako praktické. Do tohto priestoru sa hodia rôzne zapustené LED svietidlá.

 

Zóna 1

Táto zóna zahŕňa oblasť nad vaňou a sprchou, to znamená 2,25 m nad podlahou a v okruhu 1,2 m od zdroja vody. Stupeň ochrany v tomto prípade je IP 44. Na osvetlenie tejto časti kúpeľne môžete zvoliť dvojicu symetricky umiestnených nástenných svietidiel vedľa zrkadla alebo nad vaňou. Použiť tiež môžete LED stropné osvetlenie a dokonca vonkajšie svetlá sú tiež ideálne na použitie v tejto zóne.

kúpeľna a luster

Zóna 2

Zóna 2 predlžuje zónu 1 o ďalších 60 cm. Zahŕňa oblasť okolo vašej vane alebo sprchy s polomerom 60 cm od každého kohútika alebo zdroja vody. Stupeň ochrany je tu IP 44, ale ideálne sú aj IP 56 a IP 65. Skvele sa tu hodí zrkadlo s integrovaným osvetlením alebo podsvietené zrkadlo.

Bez zóny

Do tejto kategórie spadá akékoľvek osvetlenie mimo vyššie spomínaných troch zón. Toto osvetlenie sa nachádza v dostatočnej vzdialenosti od mokrých oblastí a môžete tu použiť akékoľvek svietidlo s ochranou IP 20. Závesný luster a iné nástenné svietidlá sú do tejto oblasti vhodným osvetlením.

 

Proces výberu osvetlenia v kúpeľni sa môže zdať náročný. Toaleta, oblasť vane a sprchovací kút vyžadujú rôzne možnosti osvetlenia, ale celkový štýl kúpeľne by mal pôsobiť štýlovo a jednotne. Pozrime sa, čo všetko by sme pri výbere správneho osvetlenia mali zvážiť.

LED osvetlenie

Začnite stropom a osvetlením umývadlovej skrinky

Jednou z prvých vecí, ktorú by ste v prípade  svetla v kúpeľni mali zvážiť, je rozhodnúť sa medzi stropným osvetlením alebo zapusteným osvetlením poskytujúcim všeobecné osvetlenie. V prípade zapusteného osvetlenia sa vyhnite tomu, aby váš stop pôsobil ako „švajčiarsky syr“. Dôležité je nájsť správnu mieru medzi kvantitou a kvalitou zapusteného stropného osvetlenia. Oblasť umývadlovej skrinky si bude tiež vyžadovať dostatočné osvetlenie zabezpečené svietidlom nad zrkadlom alebo menšími svietnikmi po oboch stranách zrkadla. Asymetrické osvetlenie je chybou. Svietidlo umiestnené iba na jednu stranu zrkadla spôsobí nerovnomerné osvetlenie.

Bočné nástenné svietniky sú jednou z najlepších možností osvetlenia kúpeľne.  Dostupné sú aj zrkadlá s integrovaným osvetlením.

Vrstvenie svetla v kúpeľni

Prínosom pre každú kúpeľňu môžu byť tri vrstvy svetla, ktoré zvýraznia krásu priestoru. Aby ste zaistili rovnomerné rozloženie svetla, rozhodnite sa pre kombináciu okolitého svetla v podobe lustrov alebo zapustených svietidiel, následne osvetlením tých miest v kúpeľni, kde budete vykonávať svoje každodenné činnosti ako je úprava make-up-u, holenie a pod. a napokon tretia vrstva osvetlenia by mala byť navrhnutá tak, aby zvýraznila architektonické a dekoračné prvky kúpeľne. Prečítajte si tiež ako vybrať doplnky do kúpeľne.

Zvážte použitie závesných lustrov

Alternatívou k nástenným svietnikom môže byť použite závesných lustrov. Tie pôsobia elegantne v prípade osvetlenia umývadla  a umývadlovej skrinky a v prípade potreby môžu fungovať aj ako ambientné alebo zvýrazňujúce osvetlenie. Mali by ste sa však vyhnúť svetlu smerujúcemu priamo nad vašu hlavu. Odporúča sa svietidlo umiestniť tak, aby ste boli osvetlení zozadu a nie priamo nad kúpeľňovou skrinkou.

Držte sa podobných povrchov

Aj keď to nie je nevyhnutné, aby sa štýl nástenných svietidiel zhodoval so stropnými svietidlami, dobré je ponechať ich v rovnakej povrchovej úprave, aby sa tak zachovala jednota v celom dizajne kúpeľne.

Mohlo by vás zaujímať: Ako vybrať  najlepší koberec do kúpeľne.

Pamätajte na svetlo v oblasti vane a sprchy

Oblasť sprchy a vane by mala byť osvetlená tiež.  Na vytvorenie špeciálnej atmosféry v oblasti vane odporúčame použiť nástenný svietnik, ktorý prispieva k vytvoreniu upokojujúcej atmosféry. Odporúča sa tiež použiť dve zariadenia osvetlenia po oboch koncoch vane. Dôležité je mať na pamäti vašu bezpečnosť, a preto by ste osvetlenie nemali umiestňovať priamo na miesto, kde v sprche stojíte. V prípade osvetlenia vane, sprchy a vlhkých miest je teda potrebné použiť osvetlenie vhodné a bezpečné pre tieto oblasti.

Zopár rýchlych tipov na záver

  • Mosadz alebo chróm – Najuniverzálnejšie povrchové materiály sú mosadz a chróm, pretože k nim môžete jednoducho doplniť ďalšie kúpeľňové doplnky.
  • Veľkosť svietidla je tiež dôležitá – Veľkosť a štýl kúpeľne budú určovať honosnosť lustra alebo závesného svietidla.
  • Zvážte LED osvetlenie kúpeľne – LED sú nielen energeticky úsporné a pohodlné, pretože nemusíte vymieňať žiarovky aj niekoľko rokov, ale majú tiež minimalistický vzhľad čo pôsobí modernejšie a čistejšie. LED diódy majú v súčasnosti navyše vyšší príkon a kvalita svetla je oveľa teplejšia ako skôr, čo znamená, že pri ich kombinácii so žiarovkami máte jednotnejší vzhľad.

 

Užitočné zdroje:

 

Viktória Žolnová
Volám sa Viktória, vyštudovala som manažment v Prešove a v súčasnosti pracujem ako koordinátorka dobrovoľníkov pracujúcich s deťmi a mládežou. Veľmi rada čítam knihy a to najmä v angličtine, cestujem a tak spoznávam nových ľudí a rôzne kultúry. V neposlednom rade si rada vychutnám dobrú kávu, pohár vína a vypočujem kvalitnú hudbu.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.