Niektoré veci si so sebou nesieme celý život. Niečo, čo sa už v detstve naučíme, alebo čo nás počas dospievania naučia iní. Už malé deti radi zaspávajú pri svetle, stačí malá lampička. Svetlo častokrát  vytvára pocit bezpečia a istoty. Preto sa aj mnohí dospelí cítia lepšie, ak je ich dom osvetlený. Ak je osvetlený, nevadí im aj v noci vyniesť smeti do koša, ktorý je niekoľko metrov od vchodových dverí.

Ak trávite čas po tme na záhrade, určite je vám príjemné, že tam nemáte úplnú tmu. Či už sedíte na záhradnej sedačke, alebo plávate v bazéne, osvetlenie je potrebné. Tým, že si nainštalujete vonkajšie osvetlenie, predídete rôznym prekvapeniam a možno sa budete cítiť bezpečnejšie. Aké máte možnosti?

  1. Bezpečnostné osvetlenie

Ak bývate v štvrti alebo v časti mesta, ktorá nie je práve známa svojou bezpečnosťou, možno by vám pomohlo bezpečnostné osvetlenie. Funguje na princípe, že dokým sa vonku nič nehýbe, tak je zhasnuté. Ak by prešiel niekto okolo svetla, či už človek alebo zviera, silné svetlo sa rozsvieti a vy budete vedieť, že je niekto vonku.

Ak bývate blízko pri lese, je pravdepodobné, že zvierat máte okolo domu skutočne veľa. Ak sa vám v noci zdá, že sa vám vonku prechádza nejaká srnka, no vy chcete mať istotu, použite nočné videnie. Vďaka nemu uvidíte aj tie najmenšie pohyby a môžete tak spať bez obáv.

Ak vám nejaké zviera robí „neplechu“ na záhrade a vy ho nedokážete dolapiť, skúste využiť praktické fotopasce, vďaka ktorým zistíte, kde sa zviera počas noci pohybuje, prípadne, kde má noru. Potom môžete zavolať lesníkov alebo iných kompetentných ľudí, a tí vám už s problémom pomôžu.

  1. Osvetlenie chodníka

Ak smerom k vašim vchodovým dverám vedie chodník, aj keby malý, môžete po jeho obvode nainštalovať malé lampy, ktoré sa osvetlia, keď sa na chodník postavíte. Budete tak mať osvetlenú cestu do domu a nemusíte sa báť, že o niečo zakopnete. Zároveň takéto chodníkové osvetlenie vyzerá veľmi dobre a štýlovo.

  1. Malé svetielka

Ak máte vonku posedenie a prekáža vám silné bezpečnostné svetlo, môžete si nainštalovať malé svetielka, ktoré vedia vytvoriť veľmi príjemnú atmosféru. Najlepšie spravíte, ak si kúpite vodeodolné svetielka, aby ste ich nemuseli dávať dole vždy, keď bude vonku vlhko. Dobrým tipom sú svetielka, ktoré sú na baterky a nemusia byť zapojené do elektriky.

Vonku môže byť večer zima, preto si nezabudnite zobrať von deky. Tie spolu so svetielkami a dobrým nápojom vedia vytvoriť veľmi útulnú atmosféru. Keby vám bola príliš zima, nezabudnite si aj nejaký nákrčník.

  1. Lampáše

Lampáše sú stále v móde. Lampáše síce vyzerajú ako z nejakého filmu, avšak plnia si svoju úlohu skutočne svedomito. Lampáš môžete zavesiť alebo položiť priamo na miesto, ktoré chcete vonku osvetliť. Zabezpečíte si tak nepretržitý prísun svetla. Nezabudnite na to, že budete potrebovať svetlo na baterky.

  1. Konkrétne osvetlenie

V dnešnej dobe sa vyrábajú aj veľmi špecializované vonkajšie osvetlenia. Môžete si nechať osvetliť schody alebo bazén. Rovnako si môžete vybrať len jedno miesto, na ktoré bude svietiť svetlo. Teda, ak napríklad máte svoje obľúbené čitateľské kreslo pod stromom, môžete práve na strom zavesiť bodové svetlo, aby ste aj po tme dokázali čítať.

Vonkajšie osvetlenie je veľmi dôležité pre vašu bezpečnosť ale aj pre bezpečnosť zvierat. Vďaka rôznym lampám sa budete vo svojom dome cítiť istejšie a bezpečnejšie. Vyberte si preto osvetlenie, ktoré sa vám najviac do domu hodí a neváhajte ho nainštalovať!

 

 

Zdroj obrázka 1: Photographee.eu/ Shutterstock.com

Zdroj obrázka 2: Bespaliy / Shutterstock.com

Zdroj obrázka 3: Andriy Blokhin / Shutterstock.com

 

Avatar
Zaujímavý Svet - každý deň pre vás hľadáme zaujímavý obsah z rôznych oblastí od vedy 21. storočia po históriu. Zaujímame sa aj o zdravie a domácnosť. Pri našich článkoch používame overené zdroje a pri zdravotníckych témach dávame dôraz na vedecké štúdie.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.